عمومی

آیا ارتودنسی برای کودک با دندان شیری توصیه می شود؟❤️【سال1403】⭐

ارتودنسی یک روش پیشگیرانه برای ناهنجاری های فک و دندان ها است. علائم بسیاری وجود دارد که نیاز کودک به ارتودنسی را بیان می کند. دندان های شیری، دندان های موقت کودکان بوده که پس از 6 سالگی به تدریج می افتند. بسیاری از والدین به علت نداشتن آگاهی در این زمینه، تصور می کنند چون دندان های شیری موقت هستند به مراقبت ها و درمان ها نیاز ندارد. در صورتی تکامل فک و رویش دندان ها در این سنین باید کنترل و نظارت شود. ارتودنسی برای کودک با دندان شیری که ناهنجاری های فکی یا دندان دارد ضرورت دارد.

اهمیت دندان های شیری در کودکان

دندان های شیری از 6 ماهگی نوزاد رویش کرده و تا 5 سالگی ادامه دارد. هر کودک 20 دندان شیری دارد که برای مدت کوتاهی از آن ها استفاده می کند. در واقع دندان های شیری برای ایجاد آمادگی کودک برای اصول مراقبتی است. همان طور که گفته شد دندان های شیری موقت هستند اما از اهمیت بالایی برخوردارند. به همین خاطر باید تا دوره اتمام رویش و آغاز افتادن دندان های شیری از آن ها مراقبت کرده تا سالم بمانند. دندان های شیری با حضور خود در محیط دهان می خواهند شرایط رویش دندان های دائمی را تسهیل کنند.

در وهله اول باید بدانید که دندان های شیری برای رشد جسمانی، روانی و اجتماعی کودک مهم هستند. چرا که نبودن آن ها یا ناهنجاری های مختلف دندان ها می تواند در اعتماد به نفس، روابط و مشکلات دیگر فکی تاثیر بگذارد. بنابراین ارتودنسی برای کودک با دندان شیری در صورت احتیاج باید انجام پذیرد. برخی از بیماری های لثه هستند که موجب پوسیدگی دندان می شوند. دندان های شیری با رویش خود این فرصت را به وجود می آورند که محیط برای رشد دندان ها کاملا آماده و اصلاح شده باشد. از وضعیت سلامت دندان های شیری می توان به کمبود ریزمغذی ها، عادات رفتاری نادرست، عدم رعایت اصول مراقبتی، عدم رعایت بهداشت و ناهنجاری های درمانی پی برد.

به علاوه موارد گفته شده دندان های شیری به کودک در غذا خوردن و بلع کمک می کند. جویدن، خورد کردن و گاز زدن تا پیش از رویش دندان های دائمی برعهده دندان های شیری است. دندان ها مهم ترین عامل در تکلم صحیح هستند که در کودکان دندان های شیری این عمل را انجام می دهند. دندان های شیری سالم و مرتب در ایجاد اعتماد به نفس در کودک تاثیر داشته و موثر بر روابط اجتماعی آن است.

اهمیت دندان های شیری در کودکان

ارتودنسی برای کودک با دندان شیری

ارتودنسی روشی است که از گذشته تا به حال برای رفع و درمان ناهنجاری های دندان ها و فک به کار برده می شود. این سوال برای اغلب والدین پیش می آید که ارتودنسی برای کودک با دندان شیری لازم است یا خیر؟ معمولا ارتودنسی زمانی به کار می رود که ناهنجاری ها و مشکلات در ظاهر فرد نمود پیدا می کند. البته برخی دیگر از ناهنجاری ها وجود دارند که خود را به روز نمی دهند و به درمان ارتودنسی نیاز دارند. ارتودنسی پیشگیرانه روشی است که به بهبود شرایط رشد دندان های دائمی و فک انجامیده و دندان های شیری را اصلاح می کند.

مشکلات دندان های شیری باید اصلاح و ترمیم شوند؛ وگرنه فرد در دوره بزرگسالی با مشکلات بیش تری رو به رو خواهد شد. به طور کلی هدف از انجام ارتودنسی درمان نامنظمی موقعیت قرارگیری دندان ها، موقعیت نامناسب فک ها و یا هر دو موارد می باشد. دلایل گوناگونی می توانند در اختلال قرارگیری فک بالا و پایین نقش ایفا کنند. صدمات فیزیکی، وراثت و بیماری های سیستمیک از مهم ترین دلایل اختلالات فکی است. جلو آمدگی یا عقب رفتگی فک بالا و پایین سلامت دندان ها را تحت شعاع قرار می دهد.

ارتودنسی برای کودک با دندان شیری کمک می کند دندان ها در جای درست خود قرار گرفته و اختلالات فکین برطرف شود. البته زمان درمان ارتودنسی بسیار اهمیت دارد. بهتر است ارتودنسی قبل از بین رفتن دندان های شیری انجام شود. کودک در سنین 6-7 سال باید توسط دندانپزشک معاینه شده و وضعیت رویش دندان های آن مورد بررسی قرار گیرد. چنان چه دندان های شیری به ارتودنسی احتیاج داشته و به وسیله آن بتوان رشد دندان های دائمی را کنترل کرد؛ بلافاصله باید برای درمان ارتودنسی وارد عمل شد. در کل ارتودنسی پیشگیرانه کودک سودمند است.

فواید ارتودنسی برای کودک و نوجوان

از آن جایی که رشد اولیه دندان ها و شرایط سلامت آن ها اهمیت زیادی دارد؛ رشته دندانپزشکی تحت عنوان دندانپزشکی اطفال به وجود آمده است. بهترین دندانپزشک کودکان در ایران به صورت تخصصی با مشکلات و عوارض هر یک از بیماری ها و اختلالات آشنایی داشته و برای درمان آن راه حلی دارد. این که ارتودنسی برای کودک با دندان شیری مناسب است به تشخیص دندانپزشک اطفال مشخص می شود. از آن جایی که دندان های دائمی در جای دندان های شیری رشد کرده و جایگزین آن ها می شوند، اصلاح موقعیت قرارگیری دندان های شیری به مرتب شدن دندان های دائمی کمک می کند.

هنگامی دندان های شیری دارای نامنظمی باشند امکان دسترسی مسواک به آن ها محدود شده و در نهایت پوسیدگی دندان و مشکلات لثه به وجود می آید. بنابراین ارتودنسی می تواند از بروز پوسیدگی دندان، مشکلات لثه و کج و کولگی دندان ها جلوگیری کند. هرچه ارتودنسی دندان های شیری در سنین کم تر انجام شود موفقیت آمیزتر بوده و درد کم تری را به بیمار تحمیل خواهد کرد. کودکان در این سنین با درمان ناهنجاری های فک بدون نیاز به جراحی یا حتی استفاده از فضانگهدارنده های دندان می توانند دندان های دائمی سالم و منظم داشته باشند.

ارتودنسی برای کودک با دندان شیری همچنین مشکلات تنفسی، آپنه خواب، عدم تکلم صحیح و جویدن را بهبود می بخشد. این کار باعث بهبود وضعیت قرارگیری دندان ها شده و دندان های دائمی که جایگزین آن می شوند رشد عادی و مطلوبی خواهند داشت. مهم ترین فواید ارتودنسی برای اطفال پیشگیری از مشکلات جدی تر در آینده است. برخی از فواید ارتودنسی برای کودک و نوجوان بعد روحی- روانی دارد. داشتن دندان های زیبا و چهره ای متعادل به افزایش اعتماد به نفس و برقراری ارتباط موثر با سایر افراد جامعه کمک می کند.

فواید ارتودنسی برای کودک و نوجوان

انواع ارتودنسی برای کودک با دندان شیری

نیاز کودک به ارتودنسی دندان های شیری توسط دندانپزشک اطفال مشخص می گردد. در صورت نیاز و صلاحدید دندانپزشک به ارتودنسی باید به نوع آن توجه داشت. روش های متداولی برای درمان ارتودنسی وجود دارد که طول درمان و درصد موفقیت آن ها با یک دیگر متفاوت است. گاهی اوقات شدت ناهنجاری زیاد نبوده و با استفاده از روش های درمانی جزئی قابل رفع و رجو است. در مقابل ممکن است فک کودک نسبت به ارتودنسی مقاومت نشان داده و طول درمان، درد و دشواری زیادی به همراه داشته باشد.

ارتودنسی های فلزی که به نام ارتودنسی های سنتی هم شناخته می شوند؛ با نصب بریس های دندانی و سیم کشی و ثابت کردن آن ها به یک دیگر انجام می شوند. درصد موفقیت درمان این ارتودنسی بالا بوده و کمی درد و ناراحتی برای کودک به همراه دارد. ارتودنسی های سرامیکی کارکرد و ساختاری مشابه ارتودنسی فلزی داشته با این تفاوت که مواد سازنده آن مواد شافی است که کم تر به چشم می آید. بهترین نوع ارتودنسی برای کودک با دندان شیری، ارتودنسی نامرئی است. الاینرهای شفاف که متحرک هم هستند با قالب دندانی مناسب دندان های کودک ساخته شده و به لحاظ درد و ظاهر دندان ها کودک را آزار نمی دهد.

ارتودنسی لینگوال، پشت دندان ها فیکس شده و همانند ارتودنسی فلزی عملکرد دارد. به لحاظ طول درمان، درصد موفقیت و قابل مشاهده بودن یک گزینه مناسب دیگر برای کودک است. بریس تکه ای یا ارتودنسی جزئی نوع دیگری از ارتودنسی است که برای کودکان استفاده می شود. این ارتودنسی معمولا 4 تا 6 براکت داشته و برای حرکت دادن دندان ها کاربرد دارد. زمانی که ناهنجاری ها و اختلالات دندان مربوط به قسمت خاصی از دندان ها به ویژه دندان های قدامی بالا و پایین باشد؛ از این روش استفاده می شود.

ارتباط ارتودنسی با سلامت جسم و روح کودک

دندان های کج برای کودک و بزرگسال پیامدهایی دارد که چندان مطلوب نیست. به همین خاطر است که افراد برای درمان ارتودنسی به دندانپزشکی مراجعه می کنند. اکثر افراد از بعد ظاهری دندان های خود ناراضی بوده و برای ارتودنسی اقدام می کنند. بی توجه به آن که بعد جسمانی آن از اهمیت بیش تری برخوردار است. هنگامی که دندان ها به صورت کج و معوج رشد می کنند، ریشه آن ها هم کج شده و به سلامت لث آسیب می رساند. سلامت لثه تاثیر مستقیمی روی پالپ، عروق و عصب ریشه داشته و در نهایت مشکلات زیادی از جمله عفونت را به وجود می آورد.

شل شدگی لثه، آبسه های شدید، پوسیدگی دندان، تحلیل لثه، لق شدگی و افتادن دندان، مشکلات تنفسی، سردردهای مزمن و جفت نشدن دندان از دیگر عوارض ارتودنسی نکردن دندان ها است. کلیه این مشکلات علاوه بر تضعیف جسم کودک یا بزرگسال روح آن را نیز می آزارد. هنگامی که کودک ظاهر خود را ناخوشایند دیده و در مقایسه با سایر کودکان خود را دارای نقصان ببیند، دچار آسیب های روحی و روانی می شود. یکی از این آسیب ها افسردگی و گوشه گیری از جمعیت هم سالان است. دوری از اجتماعات دوستانه کودک را منزوی خواهد کرد.

ارتودنسی برای کودک با دندان شیری به بهبود اعتماد به نفس و خودباوری کمک می کند. این دو در نهایت اضطراب حضور در جمع ها را کاهش داده و به کودک حس ارزشمندی می دهد. مطالعات روانشناسی نشان می دهد کودکانی خود را دارای تفاوت هایی با سایر هم سن و سالان خود می بینند؛ بیش تر دچار مشکلات عصبی می شوند. از آن جایی ناهنجاری های فک و دندان ها ظاهر کودک را تحت تاثیر قرار می دهد، درمان آن می تواند به حل شدن بسیاری از اختلالات روانی در آینده کمک کننده باشد.

ارتباط ارتودنسی با سلامت جسم و روح کودک

کاندیدای ارتودنسی کودک با دندان شیری

قطعا درمان ارتودنسی در سنین پایین موفق تر بوده و کودک را از بروز مشکلات جدی تر در آینده ایمن می کند. این که چه کودکانی مجاز به درمان ارتودنسی بوده و چه زمانی باید اقدام نمایند؟ توسط نشانه های دندانپزشکی مشخص می شود. یک دندانپزشک اطفال خوب با مشاهده هر یک از این علائم می تواند ضرورت انجام ارتودنسی در کودک را تشخیص بدهد. کودکانی که دندان های کج و شلوغ دارند یا آن هایی که دندان های ناهماهنگ دارند بهترین کاندیدای ارتودنسی هستند. این اطفال معمولا در تکلم و تنفس دهانی مشکل دارند.

افتادن زودهنگام دندان های شیری یا دیررس بودن آن ها، فک کج یا عقب مانده و مشکل در غذا خوردن از دیگر علائمی است که کودک را برای ارتودنسی واجد شرایط می کند. بهترین سن برای ارتودنسی کودک با دندان شیری 7 تا 14 سالگی است. البته شرایط و ویژگی های جسمانی کودک در نهایت زمان مناسب ارتودنسی را تعیین می کند. در موارد شدید گاهی کودک علاوه بر ارتودنسی دندان ها به جراحی های فک و صورت نیز نیاز پیدا می کند.

کلام آخر

کودکان برای داشتن دندان های سالم باید در دوره های مختلف به دندانپزشکی اطفال مراجعه کنند. چنان چه دکتر ناهنجاری ها و اختلالاتی را مشاهده کند که با ارتودنسی پیشگیرانه قابل درمان نباشد، بیمار را به متخصص ارتودنسی ارجاع می دهد. ارتودنسی برای کودک با دندان شیری فواید زیادی دارد که مهم ترین آن داشتن دندان های سالم و منظم در بزرگسالی است. توجه داشته باشید که دندان های شیری روی سلامت دندان های دائمی تاثیر مستقیم دارند. به همین خاطر سلامت آن ها باید تامین گردد. هر نوع خرابی یا ناهنجاری دندان های شیری در زمان مناسب خود باید درمان شود. دندانپزشکا از همراهی شما عزیزان سپاس گزار است. سوالات و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ستایش نیری

ستایش نیری نویسنده مجله دندانپزشکا هستم. علاقه زیادی به موضوعات پزشکی دارم. سعیم بر تولید محتواهای پزشکی مفید و کارآمده. امیدوارم از مقاله‌های من لذت کافی رو برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نه =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا