عمومی

بررسی انواع لمینت دندان【آپدیت2023】💎

این روزها شاهد تمایل و تقاضای بسیاری از افراد برای تغییر و اصلاح طرح لبخند خود هستیم. افراد برای داشتن دندان هایی زیبا و لبخندی جذاب، راه های مختلفی را امتحان می کنند. یکی از این روش ها لمینت کردن دندان ها می باشد. با لمینت دندان، دندانپزشک بخشی از دندان را تراشیده و صیقل می دهد. سپس موادی را بر روی دندان فرم می دهد و گویا دندان های جدیدی را که بدون عیب و نقص هستند خلق می نماید. در این مقاله ما می خواهیم به بررسی انواع لمینت دندان بپردازیم. شما نیز اگر قصد انجام لمینت دارید و به دنبال کسب اطلاعاتی در این زمینه هستید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (Dental laminate) که ممکن است با نام ونیر نیز شناخته شود، نوعی روکش نازک است که بر روی دندان ها قرار می گیرد و برای اصلاح لبخند و بهبود ظاهر دندان ها و رفع عیوب استفاده می شود. این ماده کاملا همرنگ دندان ها بوده و به نوعی طراحی می شود که بیش ترین شباهت را به دندان طبیعی داشته باشد. با قرارگیری قطعه های لمینتی بر روی دندان ها، می توان تغییر شکل، ابعاد، رنگ و شفافیت دندان ها را شاهد بود و لذت داشتن لبخندی با دندان های مرواریدی و زیبا را چشید.

با انجام لمینت، می توان علاوه بر بهره بردن از ظاهری زیبا و ترازی و بکنواختی سطح دندان ها،شاهد افزایش مقاومت مینای دندان و قدرت آن خواهیم بود. لمینت‌ ها را اغلب از جنس پرسلن (چینی) و یا مواد کامپوزیت رزینی می سازند که البته لمینت های دندان چینی از نظر لکه گیری و رنگ گرفتگی بهتر از کامپوزیت رزینی هستند. یکی دیگر از عواملی که نوع پرسلن به رزینی ترجیح داده می شود، بازتاب نور و شفافیت بیش تر این نوع است. در هر صورت انتخاب هر یک از انواع لمینت دندان بستگی به سلیقه، نظر دندانپزشک زیبایی و میزان بودجه در نظر گرفته شده دارد.

لمینت دندان چیست؟

انواع لمینت دندان

همان طور که در بخش قبلی در مورد ماهیت لمینت صحبت کردیم، در این بخش می خواهیم انواع لمینت دندان را به شما معرفی کنیم. لمینت دندان، انواع مختلفی دارد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد. انواع لمینت به شرح زیر می باشند:

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یکی از انواع لمینت است که نوعی پرسلین ونیر می باشد و یکی از زیباترین، کم ریسک ترین نوع لمینت با ماندگاری بالا می باشد، به همین دلیل است که این نوع از لمینت طرفدار زیادی دارد. در لمینت سرامیکی که از نوع پرسلین ونیر است، بهترین دکتر لمینت در تهران از یک پوسته نازک پلاستیکی با ضخامت 0/5 میلی متر استفاده می کند. دندانپزشک در ابتدا دندان ها را تراش می دهد و این پوسته ها را با باند مخصوص به دندان می چسباند.

روند کار در اجرای لمینت سرامیکی به این صورت است که ابتدا مینای دندان تراشیده شده و قالب گیری می شود. این قالب ها به لابراتوار ارسال می گردد و مدتی زمان می برد تا لمینت ها آماده شوند. در این مدت به زیباجو روکش موقتی داده می شود. زمان انتظار تقریبی حدود 3 هفته می باشد و در این مدت لازم است بیمار چندین بار به دندانپزشک مراجعه نماید.

لمینت کامپوزیتی

یکی دیگر از انواع لمینت دندان، لمینت کامپوزیتی می باشد که به اسم کامپوزیت ونیر شناخت می شود. این روش بسیار رایج و متداول است و دندانپشکان سعی می کنند با این کار فرم و ابعاد و اندازه و رنگ دندان ها را اصلاح کنند. ترکیبات سازنده کامپوزیت ونیر، مواد آلی و معدنی است که برای ترمیم دندان نیز استفاده می شوند.

بهترین دکتر کامپوزیت در تهران این مواد را که مثل خمیر است بر روی دندان می چسباند و بعد آن را فرم می دهد. این روش به دلیل سریع بودن و عدم نیاز به ارسال به لابراتوار و منتظر ماندن، به عنوان روش سریع شناخته می شود. در روش کامپوزیت تراش دندان ها نسبت به سرامیک کم تر بوده و در یک جلسه کار انجام می شود.

لومینیرز

دیگر مدلی که به عنوان یکی از انواع لمینت دندان در کلینیک ها پیاده سازی می شود، لومینیرز است. لومینیرز جنس سرامیکی داشته و ضخامت بسیار کمی نسبت به مدل های دیگر دارد. این نوع لمینت از پرسلین فلدسپاتیک سرینات به وجود می آید که امکان پرسی دارد. ضخامت لومینیرز تقریبا 0/2 میلی متر است و بسیار ظریف می باشد و به همین دلیل نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد.

لازم به ذکر است که لومینیرزها در عین نازک بودن، بسیار مقاوم و با دوام هستند و حتی در مقابل ضربه نیز محکم می باشند. اگر مراقبت مناسب از لومنیرز صورت گیرد، می توان آن را بین 10 تا 20 سال حفظ کرد. لومینیرز را یک شرکت آمریکایی به صورت انحصاری تولید می کند و در صورت نیاز باید از آنجا فرستاده شود که هزینه بالاتری نسبت به انواع دیگر دارد.

لمینت متحرک

لمینت متحرک یا اسنب آن اسمایل، روکشی حاضری می باشد که اغلب در داروخانه ها وجود دارد. این نوع لمینت موقت برای کسانی مناسب است که هزینه و زمای برای انجام لمینت و کامپوزیت ندارند و این روش را برای موقت می خواهند. لمینت های متحرک در دو نوع حاضری و سفارشی موجود هستند که در نوع سفارشی، دندانپزشک از دندان ها قالب می گیرد و متناسب با آن در لابراتوار ساخته می شود.

انواع لمینت دندان براساس مواد سازنده

اگر بخواهیم انواع لمینت دندان ها را از نظر ترکیب مواد سازنده تقسیم کنیم، باید آن را به چهار دسته طبقه بندی نماییم. انواع لمینت از نظر جنس مواد در دسته های سرامیک فشرده، سرامیک توده ای، دی سیلیکات لیتیوم و زیرکونیم قرار می گیرد. در ادامه ما به معرفی هر یک از این لمینت ها و بررسی ویژگی های آن ها می پردازیم:

 • سرامیک توده ای: این نوع لمینت سرامیکی ظاهر و زیبایی بسیار خوبی دارد اما طول عمر زیادی ندارد.
 • سرامیک فشرده: در این نوع لمینت شاهد ضخامت بیش تری در برابر مدل های دیگر لمینت دندان هستیم که متعاقبا به این دلیل زیبایی و شفافیت آن کم تر می شود.
 • جنس دی سیلیکات لیتیوم: کسانی که عادت به دندان قروچه و فشرده کردن دندان های خود دارند، این نوع لمینت به آن ها توصیه می شود. لمینیت با جنس دی سیلیکات لیتیوم بسیار مقاوم و با دوام است.
 • روکش زیرکونیوم: روکش زیرکونیومی یکی از بهترین جنس های لمینت دندان را دارد و دارای مزایای بسیاری است. در این مدل می توان شاهد استحکام و مقاومت بالا، ظرافت و زیبایی و سازگاری فوری با دندان ها و دهان بود.
 • روکش E-MAX: این نوع روکش از دی سیلیکات لیتیوم استحکام ساخته شده و بسیار پر طرفدار است. ای مکس نوعی سرامیک مستحکم و زیبا می باشد و طول عمر بالایی دارد.
انواع لمینت دندان براساس مواد سازنده

مزایا و معایب لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی که یکی از انواع لمنیت دندان است، مزایا و معایب خاص خود را دارد که بستگی به وضعیت و شرایط دندان های زیباجو دارد و باید قبل از تصمیم گیری آن ها را بداند. مزایای این روش عبارتند از:

 • استحکام و ماندگاری لمینت های سرامیکی از لمینت های کامپوزیتی بیش تر است.
 • سطح صافی دارد و به همین دلیل کم تر لکه و رنگ را به خود جذب می کند.
 • برای این کار دندانپزشک از بی حسی استفاده نمی کند و زیباجو نیز دردی را متحمل نمی شود.
 • مقاوم است و کم تر احتمال دارد دچار شکستگی و آسیب شود.
 • ماندگاری و طول عمر آن به 20 سال می رسد و این یک مزیت شگفت انگیز برای لمینت است.
 • فرد با لمینت کردن دندان ها دچار حساسیت نمی شود و خیلی زود با آن سازگار می شود.
 • و از همه مهم تر بسیار شفاف است و نور را منعکس می کند و باعث زیبایی هرچه بیش تر و طبیع بودن آن می شود.

معایب لمینت سرامیکی

لمینت نیز در کنار تمامی مزایا، معایبی نیز دارد و نمی توان گفت روشی بی عیب و نقص است. دانستن این معایب و عوارض دلیلی بر منصرف شدن نمی شود ولی بهتر است قبل از اقدام به این روش از آن ها آگاه بود. معایب لمینت سرامیکی عبارتند از:

 • بارزترین ایرادی که به این نوع از انواع لمینت دندان وارد می شود این است که در صورت آسیب یا شکستگی، باید همه روش نعویض شود و امگان تعمیر و ترمیم ندارد.
 • دندانپزشک مجبور است که بخشی از مینای دندان را برای صیقلی کردن سطح دندان و چسباندن روکش بتراشد. اندازه تراش متناسب با ضخامت روکش است و برای این است که لمینت طبیعی باشد و دندان قطور به نظر نیاید.
 • گفتیم که عمر مفید لمینت تقریبا 20 سال است و پس از پایان این مدت باید لمینت تعویض شود.
 • دندان هایی که پوسیدگی و خرابی زیادی دارند امکان لمینت ندارند.
 • بعد از لمینت راه برگشت و انصذاف وجود ندارد و دیگر نمی توان به دندان های سابق برگشت.
 • هزینه بیش تری نسبت به کامپوزیت ونیر و بلیچینگ دارد.

انواع لمینت دندان از نظر برند

حال بهتر است اطلاعاتی در مورد انواع لمینت دندان از نظر برند آن اطلاعاتی کسب نماییم. برند لمینت برای بسیاری از دندانپزشکان و زیباجویان از اهمیت بالایی برخوردار است. 4 نوع برند برای لمینت سرامیکی در نظر گرفته می شود که شامل موارد زیر هستند:

لمینت ایمپرس ایمکس:

این نوع لمینت یکی از بهترین انواع لمینت دندان می باشد، چراکه مواد تشکیل دهنده آن باعث استحکام بالای آن شده و دندان را در مقابل آسیب و ضربات خارجی مقاوم می نماید.

ونیر لمینت:

لمینت ونیر را شرکت مشهور مک تولید می کند. روکش هایی با این مارک، به عنوان گران ترین لمینت دندان شناخته می شوند. دلیل گرانی قیمت این مدل، شباهت زیادی است که به دندان های طبیعی دارد، از این رو اغلب بازیگران هالیوودی برای فیسینگ و اصلاح طرح لبخند از این برند استفاده می کنند.

لمینت دوراتین:

دوراتین اقتصادی ترین برند لمینت دندان محسوب می شود، چون که با وجود زیبایی و استحکامی که دارد دارای قیمت مناسبی نیز می باشد.

ونیر سرک:

این برند نیز در بالای جدول گران قیمت ترین لمینت های دندانی قرار می گیرند. از جمله دلایلی که باعث گرانی لمینت های تولید شده توسط سرک نسبت به برندهای دیگر می شود، اینن است که پوسته ها با طراحی سه بعدی و در کم ترین زمان ساخته می شوند. پس از آماده سازی دندان ها توسط دندانپزشک و گرفتن عکس دیجیتالی، روکش ها آسیاب می شوند. سرامیک استفاده شده برای لمینت سرک یکرنگ است و تقلیدی نمی باشد. لکه های ایجاد شده بر روی این لمینت ها، باعث می شود شبیه دندان های طبیعی شوند، ولی از عمر آن ها کاسته می شود.

ونیر پالاتال:

مدل پالاتال مناسب کسانی است که با وجود داشتن دندان هایی غیر آماده برا روکش، تمایل به انجام لمینت دارند. در این برند از دندان های اطراف به عنوان پایه و تکیه گاه استفاده می شود. در صورتی که دندانی در اطراف نباشد، دندانپزشک از باندینگ استفاده خواهد کرد.

انواع لمینت دندان از نظر برند

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

به طور کلی این روش زیبایی برای هم افراد توصیه نمی شود. حتی با وجود شناخت انواع لمینت دندان شاید موردی مناسب برای برخی از افراد وجود نداشته باشد. کسانی که کاندید مناسبی برای لمینت دندان نیستند و یا باید برای این روش دقت زیادی داشته باشند عبارتند از:

 • آن دسته از افرادی که دارای دندان‌ قروچه هستند و چه در بیداری و چه خواب دندان ها را به هم ساییده و یا فشار می دهند. لمینت دندان برای این افراد عمر کوتاهی دارد.
 • کسانی که دندان های پوسیده زیادی دارند. کسانی که پوسیدگی دندان های شان عمیق شده است نیز کاندید لمینت نیستند.
 • افرادی که از بیماری‌ های لثه و پریودنتال رنج می برند. ورود عامل بیرونی به دهان آن ها ممکن است عفونت و بیماری را گسترش دهد.
 • آن هایی که بافت مینای دندان شان تحلیل رفته و ساییده شده است و یا این که مینای دندان شان به اندازه کافی نیست بهتر است به سراغ لمینت نروند.
 • کسانی که دندان‌ های به شدت بی نظم و کج دارند باید در ابتدا با ارتودنسی این ایراد را برطرف کنند و بعد از آن به سراغ لمینت بروند.
 • کسانی که در استخوان ها و مفاصل فکی شان دچار اختلال هستند.

این افراد می توانند در ابتدا با صلاح دید و نظر پزشک مشکلات و عارضه دهان و دندان شان را برطرف کنند و بعد برای لمینت اقدام نمایند.

کلام آخر

در این مقاله ما سعی کردیم مطالب کلی و در عین حال مفیدی را در مورد لمینت دندان عنوان کنیم. هدف اصلی ما از نگارش این مقاله، بررسی انواع لمینت دندان بود. همان طور که در مقاله گفته شد لمینت دندان از نظر ترکیبات سازنده، جنس مواد و برند آن انواع مختلفی دارد. هر کدام از این مدل ها مزایا، معایب و قیمت خاص خود را دارند. افرادی که تصمیم به لمینت کردن دندان های شان دارند باید با مشورت پزشک بهترین را برای خود انتخاب کنند.

امیدواریم که از آنچه گفته شد بهره لازم را برده باشید. از این که همراه ما بودید از شما بی نهایت سپاس گزاریم. نظرات تان را در انتهای مقالات سایت دندانپزشکا که مجله ای جامع و کامل در حوزه دندانپزشکی است به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا