عمومی

معرفی بهترین خمیردندان های روز دنیا در سال 2023💎

تمیزی و نظافت دندان ها امری بسیار مهم و ضروری است. داشتن دندان هایی تمیز علاوه بر حس خوب تمیزی دهان و بوی خوش، باعث سلامت دندان ها و افزایش طول عمر آن ها می گردد. ابزار اصلی نظافت دندان ها در مرحله اول مسواک و خمیردندان می باشد. اما سوالی که در این میان مطرح است این است که آیا هر خمیردندانی قابل اعتماد است و امکان آسیب رساندن به سلامت دندان ها را ندارد؟ در این مقاله ما تصمیم داریم به معرفی بهترین خمیردندان های روز دنیا در سال 2023 بپردازیم، پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

تاریخچه خمیردندان

استفاده از موادی برای تمیز کردن دندان‌ها به قدمتی بیش از 4000 سال بر می‌ گردد. در باستان، از موادی مانند پودر آهک، نمک و سدر استفاده می‌ شد. اما خمیردندان به عنوان یک محصول صنعتی نسبتا جدید مورد استفاده است.

خمیردندان در اوایل قرن 19 توسط دکتر واشتون هایتس در ایالات متحده آمریکا به بازار عرضه شد. خمیردندان اولیه شامل ترکیباتی مانند صابون، کلرید سدیم و سدر بود. این ترکیبات باعث تمیز شدن دندان‌ ها می‌ شدند، اما طعم و بوی نامطبوعی داشتند.

با گذشت زمان، ترکیبات خمیردندان بهبود یافت و به طور معمول شامل فلوراید، پروکسید هیدروژن، سودیم لوریل سولفات و اسانس‌ های طبیعی شد. این ترکیبات باعث تمیز شدن دندان‌ ها، جلوگیری از پوسیدگی و حفظ بهداشت دهان و دندان می‌ شوند.

امروزه، خمیردندان‌ های مختلف با طعم‌ های مختلف و بسته‌ بندی‌ های جذاب در بازار عرضه می‌ شوند. همچنین، خمیردندان‌ های خاصی برای افراد با مشکلات دندانی مانند حساسیت دندان‌ ها، لثه‌ های حساس و دندان‌ های سفیدتر نیز وجود دارد. بهترین خمیردندان های روز دنیا امروزه در صدر بازار هستند و بر اساس نیاز افراد، وضعیت لثه ها و دندان ها تولید و روانه بازار می شوند.

تاریخچه خمیردندان

ترکیبات سازنده خمیردندان ها

بعد از این که خمیردندان مورد استفاده عموم قرار گرفت بازار رقابتی بین تولید کنندگان ایجاد شد و هریک سعی در تولید بهترین نوع بازار کردند. این بهبودها با ایجاد تغییرات در ترکیبات همراه است. خمیردندان‌ های امروزی معمولا شامل ترکیبات شیمیایی زیر هستند:

  • فلوراید: یک ماده شیمیایی که به دندان‌ ها کمک می‌ کند در برابر پوسیدگی مقاومت پیدا کنند.
  • پروکسید هیدروژن: یک ماده شیمیایی که به دندان‌ ها کمک می‌ کند سفیدتر شوند.
  • سودیم لوریل سولفات: یک ماده شیمیایی که به عنوان یک عامل خمیر کننده استفاده می‌شود.
  • اسانس‌ های طبیعی: مانند نعناع، دارچین و لیمو، برای اضافه کردن طعم و بو به خمیردندان استفاده می‌ شوند.
  • گلسرین: یک ماده شیمیایی که به عنوان یک عامل رطوبت دهنده استفاده می‌ شود.
  • سایر مواد شیمیایی: مانند اسید سالیسیلیک، تری‌ کلوسان، کلرهکسیدین و مواد ضد‌ باکتریایی دیگر.
  • موادساینده: این نوع ماده برای انجام شستشوی بهتر ، جدا کردن جرم ها و پلاک های قرار گرفته روی دندان ها و بهبود خاصیت پاکیزگی مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از ساینده ها در صورتی که در مقدار بالا ترکیب شوند، ممکن است باعث تضعیف مینای دندان شوند. سیلیس هیدراته، کربنات کلسیم و بی کربنات سدیم، کلسیم سولفات ، تری کلسیم فسفات و متافسفات سدیم مواد ساینده خمیردندان می باشند.

تقریبا اکثر مواد سازنده بهترین خمیردندان های روز دنیا را عنوان نمودیم. اما شاید هنوز هم اصلی ترین ماده سازنده خمیردندان ها فلوراید باشد. فلوراید یکی از مهم ترین ترکیبات شیمیایی در خمیردندان است، زیرا به دندان‌ ها کمک می‌ کند در برابر پوسیدگی مقاومت پیدا کنند. فلوراید باعث تقویت لایه‌ اولیه‌ دندان (لايه‌ي اناميل) می‌ شود و از آسیب دیدن آن جلوگیری می‌ کند. همچنین، فلوراید باعث کاهش فعالیت باکتری‌ های دهانی و جلوگیری از شکستن قند در دهان می‌ شود. به همین دلیل، استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید برای حفظ سلامت دندان‌ ها بسیار مفید است.

ویژگی های بهترین خمیردندان های روز دنیا

برای انتخاب خمیردندانی که بتواند باعث سلامتی دهان و دندان شود باید در بین برندهای موجود در بازار براساس تحقیق انتخاب شود. حتی برخی از دندانپزشکان نیز به بیماران خود موارد خاصی را از بین بهترین خمیردندان های روز دنیا معرفی می کنند. بهترین جراح دندانپزشک در تهران همواره توصیه می کند خمیردندانی استفاده شود که آسیبی به مینای دندان وارد نکند. ویژگی های خمیردندان های خوب عبارتند از:

حاوی فلوراید: خمیردندان خوب باید حاوی فلوراید باشد تا به دندان‌ ها کمک کند در برابر پوسیدگی مقاومت پیدا کنند.

تقویت لایه‌ی انامیل: یک خمیردندان ایده آل باعث تقویت لایه اولیه‌ دندان (لايه‌ي اناميل) می‌ شود و از آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند.

کاهش فعالیت باکتری‌ های دهانی: انتخاب یک خمیردندان خوب باعث کاهش فعالیت باکتری‌ های دهانی و جلوگیری از شکستن قند در دهان می‌ شود.

تمیز کننده: دیگر ویژگی یک خمیردندان قابل قبول این است که باید تمیز کننده قوی و موثری داشته باشد تا بازماندن ذرات غذایی در دهان را کاهش دهد.

طعم خوب: باید طعم خوب و مناسبی داشته باشد تا استفاده از آن برای کودکان و بزرگسالان لذت بخش باشد.

عدم حساسیت: همچنین خمیردندان خوب باید برای افراد حساس به دندان‌ ها مناسب باشد و باعث تحریک و درد نشود. همان طور که انتخاب بهترین مسواک برای لثه های حساس ضروری است، خمیردندان نیز باید براساس نوع لثه و وضعیت آن انتخاب شود.

قیمت مناسب: و آخرین ویژگی که برای انتخاب یک خمیردندان خوب می تواند مورد ارزیابی قرار بگیرد، داشتن قیمت مناسب است تا به راحتی قابل دسترسی باشد و مردم بتوانند از آن بهره‌ مند شوند.

10 تا از بهترین خمیردندان های روز دنیا در سال 2023 را بشناسید!

خمیر دندان سنسوداین Sensodyne

خمیر دندان سنسوداین Sensodyne

یکی از خمیردندان های باکیفیت و مطرح در دنیا، خمیردندان سنسوداین می باشد. این برند در واقع انگلیسی است، ولی در حال حاضر در بسیاری از کشورها در سراسر دنیا به تولید رسیده و مورد استفاده قرار می گیرد. محققان برای تولید این برند تحقیقات جامع و گسترده ای انجام داده اند و یکی از بهترین خمیردندان های روز دنیا را منطبق بر سلامت دهان و دندان تولید نموده اند. برای معرفی انواع خمیردندان های سنسوداین می توان به خمیردندان ضدحساسیت، ترمیم کننده و سفیدکننده اشاره مرد.

خمیر دندان سیگنال Signal

خمیر دندان سیگنال Signal

دیگر خمیردندانی که در لیست یکی از بهترین خمیردندان های روز دنیا قرار می گیرد، برند سیگنال می باشد. شاید این خمیردندان حداقل یک بار در هر خانه ای مورد استفاده قرار گرفته باشد. این خمیردندان از برندهای پرطرفدار و پر فروش در بازار می باشد. قیمت این خمیردندان مناسب بوده و تنوع طعمی و کاربردی بالایی دارد. خمیردندان های سیگنال مناسب مصرف روزانه هستند و ازبین برنده آلودگی ها و پلاک های قرار گرفته بر روی دندان ها به صورت فوق العاده هستند. همچنین باید بگوییم که سیگنال در مورد تایید فدراسیون دندانپزشکان جهان و از برندهای پر فروش و برتر دنیا می باشد.

خمیر دندان کرست Crest

خمیر دندان کرست Crest

بر اساس RDA که یک معیار رده بندی خمیردندان هاست و به معنی معیار سایش نسبی عاج می باشد، خمیردندان های کرست از تنها مدل هایی هستند که این نشان را دریافت نموده اند. برای این که خمیردندانی بتواند به این نشان دست یابد، باید RDA کم تر از 250 داشته باشد. کرست یکی از بهترین خمیردندان های روز دنیا می باشد و در ترمیم مینای دندان ها و پیشگیری از حساسیت بسیار موثر است.

خمیر دندان کلگیت Colgate

 خمیر دندان کلگیت Colgate

از دیگر خمیردندان های پرفروش و باکیفیت که جزو بهترین خمیردندان های روز دنیا قرار می گیرد، برند کلگیت می باشد. دندانپزشکان همواره از کلگیت به عنوان خمیردندانی مورد تایید یاد می کنند. این خمیردندان فروش بالایی دارد و پر طرفدار است.

خمیر دندان اورال بی Oral B

خمیر دندان اورال بی Oral B

خمیردندانی که برای ترمیم مینای از بین رفته دندان مناسب می باشد، اورال بی است. این خمیردندان که یکی از بهترین خمیردندان های روز دنیا است، دارای فلوئورید و قلع پایدار است و از پوسیدگی دندان ها و حساس شدن لثه ها و دندان ها جلوگیری می کند. اورال بی بسیار باکیفیت بوده و از برندهای پرفوش و پرطرفدار است.

انواع خمیردندان های روز دنیا

همان طور که پیش از این گفتیم خمیردندان های مختلفی بر اساس نیاز بازار و انواع لثه ها و دندان ها وجود دارند. انواع خمیردندان های روز دنیا عبارتند از:

خمیردندان حاوی فلوراید: این نوع خمیردندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ ها و تقویت لایه‌ انامیل استفاده می‌ شود. این نوع به خمیردندان های ضد پوسیدگی نیز معروف هستند و بهتر است حتما از این نوع استفاده شود

خمیردندان ضد عفونی کننده: خمیردندان های ضد عفونی کننده و ضد پلاک باعث کاهش فعالیت باکتری‌ های دهانی و جلوگیری از شکستن قند در دهان می‌ شود.

خمیردندان سفید کننده: نوع سفید کننده خمیردندان ها برای حذف لکه های سطحی دندان‌ ها و سفید کردن آن‌ ها استفاده می‌ شود. امروزه خمیردندان های زغالی برای این موارد تولید و روانه بازار می شوند. استفاده از خمیردندان های زغالی براساس ترکیبات موجود باعث درخشش دندان ها می شود. اما این تغییر شاید در حد یک درجه تغییر رنگ باشد و برای سفیدتر شدن آن باید به دندانپزشک زیبایی و ترمیمی مراجعه کرد.

خمیردندان حساسیت دندان: کسانی که از حساسیت دندان و لثه رنج می برند بهتر است از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده کنند که برای افراد حساس مناسب است و باعث تحریک و درد نمی‌ شود.

خمیردندان طبیعی: انواع طبیعی خمیردندان ها حاوی مواد طبیعی و بدون شیمیایی است که برای حفظ سلامت دهان و دندان‌ ها مناسب است.

خمیردندان برای کودکان: این نوع خمیردندان با طعم و بوی مناسب برای کودکان تهیه شده است و حاوی مقدار کم تری فلوراید است و برای پالپ و مینای ضعیف دندان کودکان مناسب است.

خمیردندان با طعم مختلف: این نوع خمیردندان با طعم‌ های مختلفی مانند نعناع، ترش، شکلات و… تولید می‌ شود و برای افرادی که به طعم خاصی علاقه دارند مناسب است. این خمیردندان ها می تواند برای کسانی که از مسواک زدن طفره می روند گزینه مناسبی باشد و آن ها را ترغیب نماید.

انواع خمیردندان های روز دنیا

عوارض استفاده از خمیردندان نامناسب

خمیردندان ها اثر مستقیم بر سلامت دندان ها دارند. استفاده از خمیردندان نامناسب می‌ تواند به عوارض زیر منجر شود:

بروز حساسیت: برخی از خمیردندان‌ ها ممکن است حاوی موادی باشند که باعث حساسیت در دهان و لثه شوند.

تحریک لثه: استفاده از بعضی خمیردندان‌ ها ممکن است حاوی موادی باشند که باعث تحریک لثه و خونریزی شوند.

خشکی دهان: خمیردندان هایی وجود دارند که حاوی موادی هستند که می تواند منجر به خشکی دهان گردند.

تغییر رنگ دندان‌ ها: برخی از خمیردندان‌ ها امکان دارد که حاوی موادی باشند که باعث تغییر رنگ دندان‌ ها شوند.

آسیب به لثه: استفاده از خمیردندان نامناسب ممکن است باعث آسیب به لثه شود و در برخی موارد باعث فرسایش دندان‌ها شود.

بروساژ دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

گاهی اوقات به دلیل عدم رعایت اصول لازم برای بهداشت دهان و دندان و مسواک نزدن به موقع، پلاک و جرم هایی بر روی دندان ها انباشته می شوند و حتی با وجود استفاده از بهترین خمیردندان های روز دنیا، دندان ها تمیز نمی شوند. در این صورت دندانپزشکان جرم گیری و بروساژ را به بیماران پیشنهاد می کند.

بروساژ دندان به معنای پاکسازی و تمیزکاری عمیق دندان‌ ها از روی زوائد و لکه‌ های سطحی است. بروساژ دندان می‌ تواند با استفاده از دستگاه‌ های خاص و یا با استفاده از ابزارهای دستی انجام شود. برای انجام بروساژ دندان، ابتدا دندان‌ ها با یک خمیردندان مناسب و با استفاده از مسواک به خوبی شستشو داده می‌ شوند. سپس با استفاده از ابزارهای خاص، زوائد و لکه‌ های سطحی دندان‌ ها پاکسازی می‌ شوند. این کار برای حفظ سلامت دهان و پیشگیری از بعضی بیماری‌ های دندانی بسیار مهم است. مراحل انجام بروساژ دندان عبارتند از:

شستشوی دندان‌ ها: در ابتدا، دندان‌ ها با یک خمیردندان مناسب و با استفاده از مسواک به خوبی شستشو داده می‌ شوند تا لایه‌ های سطحی زوائد و لکه‌ های دندان کمی رفع شود.

پوشش چرخه: این مرحله، پوشش چرخه بر روی دندان‌ ها قرار داده می‌ شود تا از آسیب دیدن لثه و بافت‌ های نرم دندان جلوگیری شود.

استفاده از ابزار بروساژ: پس از پوشش چرخه، ابزار بروساژ بر روی سطح دندان‌ ها قرار داده می‌ شود و با حرکات چرخشی و لمسی، زوائد و لکه‌ های سطحی دندان‌ ها پاکسازی می‌ شود.

شستشوی دهان: پس از انجام بروساژ دندان، دهان با آب شستشو داده می‌ شود تا زوائد و لکه‌ هایی که از دندان‌ ها برداشته شده‌ اند، از دهان حذف شوند.

اعمال فلوراید: در انتها، فلوراید به دندان‌ ها اعمال می‌ شود تا باعث تقویت و حفظ سلامت دندان‌ها شود.

مراحل بروساژ دندان با استفاده از دستگاه‌ های خاص نیز به همین صورت است، با این تفاوت که به جای استفاده از ابزار دستی، از دستگاه‌ های خاصی برای پاکسازی دندان‌ ها استفاده می‌ شود.

کلام آخر

انتخاب یک خمیردندان مناسب می تواند ضمانتی بر حفظ سلامت دندان ها باشد. خمیردندان ها انوع مختلفی دارند و بر اساس نیاز متقاضیان و شرایط دندان و لثه ها تولید می شوند. دندانپزشکان نیز بر لزوم استفاده از خمیردندان مورد تایید و استاندارد تاکید دارد. بازار رقابتی بزرگی برای تولید خمیردندان ها ایجاد شده است و ما در این مقاله ضمن معرفی ویژگی های این محصولات، به معرفی بهترین خمیردندان های روز دنیا در سال 2023 پرداختیم.

امیدواریم از مطالب گفته شده بهره برده باشید. نظرات و پیشنهادات تان را در سایت دندانپزشکا با ما در میان بگذارید و برای ارتقای سطح مطالب تولید شده به ما کمک کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا