عمومی

بهترین و مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی【سال1403】⭐

یکی از مشکلات و عارضه های پیش آمده برای دندان ها، کجی و نامرتبی آن ها می باشد. راه حل دندانپزشکان برای رفع این معزل، ارتودنسی می باشد. در این روش سیم ها و براکت ها در دهان قرار می گیرند و در طی مدت معینی دندان ها را به جای خود بر می گردانند. با توجه به این که با انجام ارتودنسی قطعاتی اضافه در دهان قرار می گیرد، وضعیت نظافت را سخت تر می کند. رعایت بهداشت دهان و دندان در این مدت بسیار مهم است. مسواک زدن در این مدت باید به طور مدام انجام گیرد. در این مقاله می خواهیم در مورد بهترین و مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی صحبت کنیم، همراه ما باشید.

ارتودنسی و انواع آن

ارتودنسی یا ارتودنتیکس، علمی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری‌ های استخوانی و اندام‌ درمانی دهان و صورت می‌ پردازد. این ناهنجاری‌ ها می‌ توانند شامل ناهماهنگی فک بالایی، فک پایینی، چپی، راستی و دیگر ناهنجاری‌ های مربوط به قوس دندانی و فک باشند. هدف اصلی ارتودنسی، بهبود عملکرد دهان و صورت و افزایش زیبایی ظاهری است.

برای رسیدن به این هدف، از وسایلی مانند براکت‌ های کاملا شفاف و سیستم‌ های نامرئی و محافظ‌ های شبانه استفاده می‌ شود. درمان ارتودنسی معمولا در دوران کودکی و نوجوانی آغاز می‌ شود، اما ممکن است در بعضی موارد در دوران بزرگسالی نیز انجام شود. این روش معمولا توسط پزشکانی انجام می شود که دارای مدرک تخصص در این زمینه هستند. بهترین دکتر ارتودنسی در تهران به خوبی به انواع روش های ارتودنسی مسلط است. انواع ارتودنسی عبارتند از:

ارتودنسی ثابت: در این روش، براکت‌ ها به سطح دندان‌ها چسبانده می‌ شوند و با استفاده از سیم‌های فلزی یا شفاف، قوس دندانی را به شکل صحیح تغییر می‌ دهند.

ارتودنسی متحرک: در این روش، از دستگاه‌ های قابل حرکت مانند طوق یا پلاکت استفاده می‌ شود تا قوس دندانی را به شکل صحیح تغییر دهند.

ارتودنسی شفاف: برای ارتودنسی شفاف، از براکت‌ های شفاف استفاده می‌ شود که به دندان‌ ها چسبانده می‌ شوند و به طور نامرئی در دهان قرار می‌ گیرند.

ارتودنسی جراحی: در برخی موارد ناهنجاری‌ های شدید، نیاز به جراحی ممکن است وجود داشته باشد. در این روش، با انجام عمل جراحی بر روی استخوان‌ها و با استفاده از ارتودنتیکس، ناهنجاری‌ های دهان و صورت تصحیح می‌ شوند.

در تمامی این روش ها توصیه دکتر ارتودنسی این است که از مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی جهت نظافت دهان و خارج کردن باقی مانده های مواد غذایی استفاده شود.

ارتودنسی و انواع آن

مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی چیست؟

اگر از دکتر ارتودنسی پرسیده شود که مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی چیست، هر پزشک یک مارک را معرفی خواهد کرد و تنها موردی که همگی در آن اتفاق نظر خواهند داشت این است که ضروری از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده شود و مسواک های معمولی به هیچ وجه مناسب نیستند. این مسواک ها به صورت V شکل طراحی گردیده اند و موهای دو طرف مسواک از موهای وسط آن بلندتر می باشند. با استفاده از مسواک های مخصوص ارتودنسی فرد می توان از جهات مختلف فشار های متفاوتی را به دندان ها وارد نماید.

طراحی مسواک مخصوص برای ارتودنسی به نحوی است که پرزهای مسواک به بریس ها گیر نکنند. مسواک مناسب برای ارتودنسی، مسواکی است که بتوان به طور روزمره از آن استفاده نمود و حداقل آسیب را به لثه ها وارد کند.

برای این که بتوان دندان های ارتودنسی شده را مسواک زد مسواک برقی نیز می تواند مناسب باشد، البته در صورتی که پرز های آن زبر نباشد. زمان استفاده از مسواک های برقی باید قدرت مسواک را در سطح کم نگه داشت تا آسیبی به به براکت ها وارد نکند. با مسواک بین دندانی نیز می‌ شود به راحتی محیط سیم ارتودنسی، بند، کش و براکت‌ ها را کاملا پاک نمود. در صورت عدم دسترسی به نوع مخصوص مسواک برای ارتودنسی، می توان از هرگونه مسواک با ابعاد کوچک و پرزهای نرم استفاده نمود.

روش صحیح مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده

همان گونه که مشخص است با داشتن سیم و براکت در دهان، نمی‌ توان به آسودگی تمامی مواد غذایی مانده در میان براکت و بریس‌ها را تمیز کرد، از این‌ رو بهتر است از مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی جهت تمیز نمودن دندان‌ها استفاده کرد. شیوه درست مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده به شرح زیر می باشد:

  •  با توجه به این که اغلب تجمع باقی مانده های مواد غذایی و پلاک میکروبی در بخش طوق دندان ها می باشد، بیماری که ارتودنسی کرده است لازم است توجه خاصی به این بخش ها نشان بدهد. برای این کار مسواک باید با زاویه 45 درجه بین لثه و براکت قرار گیرد و با انجام حرکات چرخشی اطراف لثه تمیز شود.
  • بخش جونده دندان ها، یعنی دندان های آسیا را هم بهتر است با حرکات رفت و برگشتی به دفعات تمیز و مسواک کرد.
  • بخش مهمی از دندان ها که اغلب افراد در مسواک زدن به آن توجه نمی کنند، پشت دندان ها می باشد. این بخش نیز لازم است با زاویه 45 درجه و انجام حرکات چرخشی به طور کتناوب و رفت و مکررا مسواک شود.
  • یکی از بخش های مهم دیگر، زبان می باشد که به دلیل داشتن پرزهای ریز برروی آن فضای مناسبی برای رشد باکتری ها می باشد و تمیز کردن آن مهم است. به همین دلیل با انجام حرکت رفت و برگشتی و متناوب بر روی آن، باکتری ها را از روی ان پاک کرد.
  • شخص ارتودنسی کننده می تواند از نوعی مسواک بین دندانی برای پاک کردن اطراف و زیر براکت ها و سیم ها و وایرها استفاده نماید . تمامی مراحل مسواک زدن باید با دقت کافی و بدون عجله انجام شود تا لثه هایی که تحت فشار سیم و براکت ها هستند آسیبی نبینند.

مسواک زدن براکت شامل دو بخش متفاوت است. براکت ها در بخش جلویی خود در دید بقیه قرار می گیرند و یکی از دغدغه های بیمار خراب و نامناسب دیده نشدن آن است.از این رو تمام تلاش خود را برای تمیز و سالم نشان دادن براکت های جلویی به کار می برد. اما قسمت پشتی براکت نیز به دلیل دیده نشدن نباید فراموش شود، چرا که در صورتی عدم رسیدگی به تمیزی آن، تجمع پلاک رخ می دهد. برای مسواک زدن دندان ها با وجود ارتودنسی، باید اول به قسمت پایین براکت رفت و بعد از پایان این بخش قسمت های بالایی را به طور کامل شست.

ویژگی های مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی

همان گونه که گفتیم، با وجود سیم ها، براکت ها و وایرها تمیز کردن دندان ها راحت نیست. از طرف دیگر باقی ماندن غذاها بین آن ها منجر به پوسیدگی دندان ها در زمان ارتودنسی می شود. در ادامه این بخش می خواهیم در مورد مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی و ویژگی های آن برای یک انتخاب خوب در هنگام خرید صحبت کنیم:

برخورداری از ساختار مناسب برای بیرون آوردن مانده های غذا

همان گونه که گفتیم بریس‌های فلزی، متداول ترین بریس‌های دندانی می باشند و از سه قسمت اصلی تشکیل می شوند که شامل براکت، چسب و سیم فلزی است.

براکت‌ ها با چسبی مخصوص به دندان ها چسبیده می شوند، پس از آن با استفاده از سیم فلزی (آرک وایر) براکت‌ های قرار گرفته بر روی هر دندان را به یکدیگر وصل می شوند تا کم کم دندان‌ ها حرکت کنند و در یک جهت و هم راستا قرار بگیرند. غذا ممکن است بین سیم های فلزی و براکت‌ ها گیر کند، از این رو، یک مسواک برای ارتودنسی باید به نحوی طراحی شده باشد تا قادر به خارج کردن باقیمانده غذاها از بین سیم و براکت ها باشد.

داشتن سرباریک و کوچک

نمی توان به طور دقیق گفت کدام برند مسواک برای ارتودنسی مناسب تر است. تنها نکته مهم این است که بیمار باید به طور مداوم مسواک بزند و از تجمع مواد غذایی و پلاک ها بر روی براکت ها و دندان ها جلوگیری کند. مسواکی برای دندان های ارتودنسی شده مناسب است که قادر باشد به آسانی به بخش های کم دسترس بریس‌ ها نیز نفوذ کند. بهترین دکتر ارتودنسی در کرج نیز توصیه می کند که لازم است سر مسواک کوچک باشد تا بتواند به تمامی قسمت های دهان وارد شود و محدودیتی نداشته باشد.

داشتن پرزهای نرم برای پیشگیری از احساس ناخوشایند

زمانی که ارتودنسی انجام می شو بریس ها طبیعتا برای بیمار حس ناخوشایندی ایجاد می نمایند.از این رو انتخاب مسواک بسیار مهم است تا این حس ناخوشایند و سنگین شدن دندان ها را از بین ببرد. دیگر ویژگی مسواک مناسب برای ارتودنسی داشتن پرزهایی نرم است تا زبری آن باعث آسیب به لثه و حس بد نشود.

انواع مسواک ارتودنسی

بهترین و مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی، مسواکی است که ارگونومی و طراحی خوبی داشته باشد و بتواند بدون وارد کردن آسیب به دندان ها نیاز فرد را برطرف کند. مسواک های مختلفی برای مدت درمان ارتودنسی وجود دارند. انواع مسواک ارتودنسی عبارتند از:

مسواک دستی با سری خاص: این نوع مسواک دستی دارای سری خاصی است که برای تمیز کردن دندان های بریج شده طراحی شده است. سر مسواک ارتودنسی دارای برس های بلند و توخالی است که به راحتی می توانند به سطح دندان های بریج شده دسترسی پیدا کنند و آن ها را به خوبی تمیز کنند.

مسواک الکتریکی با سری خاص: این نوع مسواک با قابلیت تعویض سر، دارای سری خاصی است که برای تمیز کردن دندان های بریج شده طراحی شده است. سر مسواک ارتودنسی دارای برس های بلند و توخالی است که به راحتی می توانند به سطح دندان های بریج شده دسترسی پیدا کنند و آن ها را به خوبی تمیز کنند. همچنین، مسواک الکتریکی با سری خاص دارای ویبراسیون های قوی است که بهترین تمیزی را برای دندان های بریج شده فراهم می کند.

مسواک ارتودنسی با سیم دندانپزشکی: این نوع مسواک دارای سیم دندانپزشکی است که برای تمیز کردن دندان های بریج شده در نقاط دسترسی سخت طراحی شده است. سر مسواک ارتودنسی با سیم دندانپزشکی دارای برس های بلند و توخالی است که به راحتی می توانند به سطح دندان های بریج شده دسترسی پیدا کنند و آن ها را به خوبی تمیز کنند. همچنین، سیم دندانپزشکی مسواک ارتودنسی به عنوان یک ابزار کمکی، می تواند بهترین تمیزی را برای دندان های بریج شده فراهم کند.

انواع مسواک ارتودنسی

توصیه های مراقبتی بعد از انجام ارتودنسی

به جز انتخاب بهترین و مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی که در این مقاله به آن تاکید داشتیم، نکات مراقبتی دیگری هستند که لازم است به آن ها توجه داشت. این توصیه ها شامل موارد زیر می شوند:

رعایت بهداشت دهانی: برای جلوگیری از التهاب لثه و عفونت، باید به دقت بهداشت دهانی را رعایت کنید. دندان های خود را حداقل دو بار در روز بشویید و از نخ دندان استفاده کنید.

استفاده از محافظ دندان: برای جلوگیری از شکستگی دندان های ترمیم شده، ممکن است دندانپزشک شما یک محافظ دندان تعیین کند. این محافظ را در طول شب یا در هنگام ورزش های فعالیت های ورزشی استفاده کنید.

اجتناب از مواد غذایی سخت: مصرف مواد غذایی سخت و سفت می تواند منجر به شکستگی دندان های ترمیم شده شود. بنابراین، بهتر است از مصرف آجیل، آب نبات و سایر مواد غذایی سخت پرهیز کنید.

ملاقات منظم با دندانپزشک: برای ارزیابی و نظارت بر وضعیت بریج دندان، باید به طور منظم دندانپزشک خود را ملاقات کنید. این باعث می شود تا هر گونه مشکل زودتر تشخیص داده شود و درمان مناسب انجام شود.

با رعایت این توصیه ها، می توانید از عوارض ناخوشایند پس از انجام ارتودنسی دندان جلوگیری کنید و دندان های تحت درمان خود را به خوبی حفظ کنید.

کلام آخر

کسانی که از داشتن دندان های کج و به هم ریخته رنج می برند، با انجام ارتودنسی می توانند دندان هایی منظم و یک دست داشته باشند. دوره ارتودنسی ممکن است یک یا دو سال زمان ببرد، در این مدت برای پیشگیری از پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان ها باید از آن ها به خوبی مراقبت کرد. ما در این مقاله در مورد یکی از ابزار مهم برای مراقبت از دندان ها را یعنی انتخاب بهترین و مناسب ترین مسواک برای ارتودنسی صحبت کردیم.

از توجه شما تا انتهای مقاله سپاس گزاریم. نظرات و پیشنهادات تان را در سایت دندانپزشکا به اشتراک بگذارید و ما را در بهبود ارائه مطالب یاری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − چهارده =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا