عمومی

انواع برندهای ایمپلنت دندان ایران و جهان【سال1403】⭐

ایمپلنت دندان روشی است که باعث داشتن دندان هایی شبیه به دندان طبیعی به جای دندان های از دست رفته می شود. در این روش با استفاده از ابزار خاص و نوعی جراحی دندان مصنوعی در فک پیچ می شود و تا جایی که بتواند به استخوان فک جوش بخورد در لثه فرو می رود. بعد از آن روکشی بر روی آن قرار می گیرد. با کاشت دندان به روش ایمپلنت می توان لذت داشتن دندان هایی طبیعی را حتی در سنین میانسالی چشید. در این مقاله ما می خواهیم در مورد انواع برندهای ایمپلنت دندان ایران و جهان صحبت کنیم. برای شناخت این برندها در ادامه همراه ما باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

گفتیم که در این مقاله می‌ خواهیم انواع برند ایمپلنت دندان در ایران و جهان را مورد بررسی قرار دهیم و به شما معرفی نماییم. اما پیش از هر چیزی بهتر دانستیم که ابتدا در مورد ایمپلنت دندان و نحوه انجام کار دندانپزشکان صحبت کنیم. زمانی که دندانی از دست می‌ رود که ممکن است علت آن پوسیدگی بیش از حد یا عفونت‌ های دندانی باشد، جای خالی آن علاوه بر ایجاد مشکلات ظاهری، در جویدن غذا و همچنین صحبت کردن مشکل ایجاد می‌ کند. مهم تر از همه این که به مرور زمان به دلیل خارج شدن ریشه از لثه، استخوان فک تحلیل می‌ رود و برای فک و لثه مشکل ایجاد می‌ شود.

همچنین ممکن است به دلیل ایجاد فضای بیش تر برای دندان‌ های دیگر، ریشه آن ها از جای خود جابجا شده و بین دندان ها فاصله بیفتد و یا دچار لقی شود. پیشنهاد دندانپزشکان برای این کار کاشت دندان می‌ باشد. ایمپلنت با تقلید از ساختار دندان طبیعی ساخته می‌ شود و به نوعی طراحی شده است که بتواند تمامی این مشکلات را پوشش دهد. پایه ایمپلنت مثل یک پیچ فلزی می‌ ماند که در عمیق‌ ترین قسمت استخوان فک جای می‌ گیرد. عملکرد این پایه همچون ریشه دندان است و باعث استحکام دندان می‌ شود.

دندانپزشک پروتزهای دندان مدتی را برای این که این پیچ بتواند با استخوان فک جوش بخورد صبر می‌ کند و بعد از گذراندن دوره نقاهت و سازگار شدن پیچ پایه ایمپلنت با دهان، روکشی را بر روی آن قرار می‌ دهد که شبیه به رنگ و شکل دندان‌ های طبیعی بیمار ساخته می‌ شود. از این رو دندان طبیعی و دندان ایمپلنت شده از هم قابل تشخیص نمی‌ شود.

بهترین دکتر ایمپلنت در تهران با توجه به شرایط بیمار و داشتن بیماری‌ های زمینه‌ ای او و همچنین وضعیت استخوانی فکش ممکن است این جراحی را در یک جلسه و یا چندین جلسه ادامه دهد. این جراحی با بی‌ حسی موضعی قابل انجام است و از این نظر بیمار نباید نگران درد حین جراحی باشد. در حین جراحی بیمار هوشیار است و می‌ تواند روند جراحی را حس کند، اما هیچ دردی را متحمل نمی‌ شود.

پس از بی‌ حسی کامل دندان و لثه، کار پزشک آغاز می‌ شود. در اولین مرحله برش کوچکی را در لثه ایجاد می‌ کند، سپس با دریل مخصوص استخوان فک را سوراخ می‌ کند تا فضا را برای قرار دادن پیچ در آن ایجاد کند. روش جدیدی برای ایمپلنت وجود دارد که به ایمپلنت فوری و یک جلسه‌ ای معروف است و دندانپزشک در شرایط خاصی در یک جلسه تمام این کارها را انجام می‌ دهد. اما برای همه افراد این مورد قابل اجرا نیست.

در حالت عادی ایمپلنت ممکن است بین 3 تا 6 ماه زمان ببرد. این مدت زمان برای سازگاری پیچ قرار داده شده با فک و ترمیم محل جراحی می باشد. بعد از طی شدن دوره نقاهت، پیچی بر روی سوراخ ایجاد شده قرار داده می‌شود و بعد از آن قالب‌ گیری می‌ شود و روکشی متناسب ساخته شده و بر روی پیچ اباتمنت قرار می گیرد.

ایمپلنت دندان چیست؟

انواع ایمپلنت بر اساس قرارگیری در استخوان فک

علاوه بر انواع برند ایمپلنت دندان که بر روی قیمت و ساختار آن و کیفیتش موثر است، ایمپلنت‌ ها بر اساس جایگاهی که نسبت به استخوان فک دارند نیز به سه دسته طبقه‌ بندی می‌ گردند. هر کدام از انواع ایمپلنت‌ های دندانی تاج اباتمنت و اندازه متفاوتی دارند که طبق شرایط بیمار وضعیت دهان او یکی از مدل‌ها انتخاب می‌ گردد. ایمپلنت دندان بر اساس استخوان فک به سه دسته اندواستیل، زیگوماتیک و ساب پریو استیل تقسیم بندی می‌ شود.

ایمپلنت دندان اندو استیل:

به نوع داخل استخوانی نیز معروف است و یکی از مطمئن‌ ترین روش‌ های ایمپلنت است که برای اکثر افراد مناسب بوده و قابل استفاده می‌ باشد. اندواستیل در انواع پیچی، تیغه‌ای و صاف وجود دارد که با استفاده از دریل در استخوان فک قرار گرفته و بعد از جوش خوردن روند جراحی به اتمام می‌ رسد.

ایمپلنت اندواستیل پیچی: کاربردی ترین نوع ایمپلنت دندان می‌ باشد که بسیار شبیه ریشه دندان عمل می‌ کند و به نوع ریشه‌ ای نیز معروف است.

ایمپلنت اندواستیل عرضی: نوع دوم از انواع اندواستیل می‌ باشد که درون استخوان قرار می‌ گیرد و با ثبات‌ ترین نوع ایمپلنت است. اما همه دندانپزشکان نمی‌ توانند این کار را انجام دهند، زیرا کار بسیار سختی است و نیاز به مهارت بالایی دارد و قطعا برای انجام آن باید به دنبال یکی از بهترین دکتر ایمپلنت در ایران بود. کسانی که استخوان فک پایین کوچکی دارند این روش برای شان بسیار مناسب است.

ایمپلنت درون استخوانی تیغه‌ ای: این مدل نیز نوع سوم اندواستیل‌ ها می‌ باشد که بر اساس آن کانالی درون استخوان فک ایجاد شده و تیغه و روکش بر روی آن قرار می‌ گیرد. این روش تقریبا منسوخ شده است.

ایمپلنت زیگوماتیک:

بعد از اندواستیل، دومین روش ایمپلنت می‌ باشد که کاربرد کم تری دارد و تنها کسانی که استخوان فک کافی برای انجام ایمپلنت ندارند از این روش استفاده می‌ کنند. در این روش به جای این که پایه ایمپلنت در استخوان فک قرار بگیرد، در استخوان گونه جایگذاری می‌ شود.

ایمپلنت ساب پریو استیل:

آخرین نوع ایمپلنت دندان است که به شما معرفی می‌گ ردد و به جای این که پایه در استخوان فک جایگذاری شود، در زیر لثه جای می‌ گیرد. اغلب برای کسانی قابل انجام است که استخوان فک محکمی ندارند و یا نمی‌ خواهند جراحی پیوند استخوان انجام دهند. در ساب پریو استیل، اسکلت فلزی زیر لثه جایگذاری می‌ شود که از چندین میله تشکیل شده است و بعد از این که بتواند با لثه جوش بخورد، دندان مصنوعی بر روی آن قرار می گیرد.

انواع برندهای ایمپلنت دندان ایران و جهان

امروزه دندانپزشکان از انواع برندهای ایمپلنت دندان ایران و جهان برای بیماران استفاده می کنند که هر یک مزایا و شاید معایب خاص خود را داشته باشد. هر کدام از برندها با استفاده از روش ها و تکنولوژی های خاصی ساخته شده است. در ادامه ما 10 تا از برندهای معروف از انواع برندهای ایمپلنت را معرفی خواهیم کرد.

ایمپلنت اشترومن

ایمپلنت اشترومن یکی از انواع برندهای ایمپلنت دندان می باشد که در شهر بازل سوئیس ساخته می شود و یکی از باکیفیت ترین و بهترین نوع ایمپلنت می باشد. اشترومن برای کسانی که تراکم استخوان کافی ندارند بسیار مناسب است و دوره درمان کوتاهی نیز دارد. کسانی که در دوره سنی میانسالی یا پیری هستند می توانند از این برند استفاده کنند.

ایمپلنت زیمر

از دیگر برندهای ایمپلنت، زیمر است که برندی آمریکایی است و درصد موفقیت بالایی در استفاده از آن وجود دارد. زیمر یک کمپانی موفق است که در صنعت پزشکی فعالیت می کند و خلاقیت و ابتکار بالایی در این زمینه دارد. زیمر در سال 1927 تاسیس شده است. همان طور که گفتیم این برند بسیار معتبر و باکیفیت است اما عیب آن هزینه زیادی است که دارد.

ایمپلنت آرگون

آرگون ایمپلنتی با کیفیت می باشد که ساخت کشور آلمان است و از سال 1999 کار خود را آغاز نموده است. آرگون قیمت مناسب و کیفیت بالایی دارد و می تواند برای اکثر افراد مناسب باشد.

ایمپلنت آیرس

ایمپلنت آیرس ساخت کشور سوئیس است و در سال 1994 وارد بازار جهانی شده است. آیرس در گروه ایمپلنت های مرغوب و باکیفیت و در عین حال قیمت مناسب قرار دارد. تعداد ایمپلنت های تولیدی توسط این کمپانی 12 مدل است و محصولاتش در بیش از 12 کشور توزیع می گردد.

ایمپلنت بایوتم

یکی دیگر از انواع برندهای ایمپلنت دندان، برند کره ای بایوتم می باشد. سال تولید این برند 2008 است و در شهر بوسان کشور کره ساخته می شود. بایوتم باکیفیت و مرغوب است و قیمت خوبی دارد و به دلیل کیفیتی که دارد در سال 2009 موفق به دریافت گواهینامه CE شده است.

ایمپلنت اوستم

ایمپلنت اوستم نیز برندی کره ای است و کیفیت بالایی دارد. در سال 1977 این نوع ایمپلنت تولید شد و روانه بازار گردید. دفتر مرکزی این شرکت در سئول است. اوستم در سال های 2001 و 2002 گواهینامه های FDA و CE را دریافت نمود. 24 مدل ایمپلنت توسط شرکت اوستم تولید می شود و بیش از 70 کشور از آن استفاده می کنند.

ایمپلنت مگاژن

ایمپلنت مگاژن نوعی ایمپلنت کره ای می باشد که دفتر مرکزی اش در شهر دایگو کره می باشد و از سال 2002 تولید شده است و خیلی زود جایگاه خوبی را در بین رقبا به دست آورده است. مگاژن بیش تز از 18 نوع ایمپلنت را تولید نموده است و محصولاتی که دارد در 88 کشور توزیع گردیده است. دفتر مرکزی آن در شهر دایگو کره است.

ایمپلنت نئودنت

ایمپلنت نئودنت در حال حاضر بیش از 30 مدل ایمپلنت را تولید می کند و محصولاتش در 62 کشور به مصرف می رسد. این شرکت در سال 1993 در برزیل تاسیس شده است و در سال 2012 شرکت اشترومن آن را خریداری کرده است.

ایمپلنت ای سی ایکس

ایمپلنت ICX یک برند ایمپلنت آلمانی و بسیار با کیفیت است که شرکت آن در سال 2004 تاسیس شده و محصولاتش در بیش از 52 کشور به کار گرفته می شود.

ایمپلنت بگو

یکی از برندهای موفقی است که از سال 1890 کار خود را آغاز کرده است، برند آلمانی بگو می باشد. این ایمپلنت گارانتی مادام العمر دارد و جزو بهترین برندها می باشد.

انواع برندهای ایمپلنت دندان ایران و جهان

بهترین کشور سازنده ایمپلنت

کشورهای متفاوتی هستند که کمپانی‌ های مطرح تولید کننده ایمپلنت می‌ باشند. این صنعت در سراسر جهان گسترده شده است. اما برخی کشورها در میان رقبا از اعتبار بیش تری برخوردار هستند و مارک‌ های بهتری را تولید و روانه بازار می‌ کنند. کشورهای مطرح در صنعت ایمپلنت سوئیس، چین، فرانسه، آمریکا و آلمان هستند.

اما در میان تمام این کشورها آمریکا و آلمان بخش بزرگی از بازار را در دست گرفته اند و انواع برندهای ایمپلنت دندان ایران و جهان که در رده بهترین‌ ها هستند ساخته این کشورها می‌ باشند. اشترومن و زیمر که از برندهای مطرح جهانی هستند ساخت کشور آمریکا می‌ باشند و آلمان نیز 5 برند برتری مانند آرگون و آی سی ایکس را همراه با آمریکا در بازار جهانی توزیع می‌ کند.

انواع ایمپلنت دندان از نظر جنس مواد سازنده

ایمپلنت دندان بر اساس جنس مواد سازنده بدنه آن به دو دسته تیتانیومی و زیرکونیومی تقسیم بندی می‌ گردد. انواع برندهای ایمپلنت دندان نیز بر اساس این مواد سازنده ممکن است متفاوت باشد.

ایمپلنت تیتانیومی: رایج ترین جنس موادی که برای ایمپلنت استفاده می‌ شود، تیتانیوم است. اما این ماده به صورت خالص مورد استفاده قرار نمی‌ گیرد و اغلب از آلیاژ‌های تیتانیومی ساخته می‌ شود. تیتانیوم فلزی سازگار با بدن انسان می‌ باشد و خطری برای سلامتی ندارد و این ویژگی باعث می‌ شود که تداخلی با استخوان فک نداشته باشد. با پایه تیتانیومی پیوندی بین این ماده و استخوان برقرار می‌ شود. همچنین تیتانیوم از نظر قیمت نیز مناسب است.

ایمپلنت زیرکونیوم: زیرکونیوم جدیدترین ماده‌ ای می‌ باشد که وارد صنعت ایمپلنت شده است. کسانی که ممکن است به فلز آلرژی داشته باشند زیرکونیوم را انتخاب می‌ کنند. برای ساخت پل و تاج دندان از این ماده به دلیل استحکام و مقاومت استفاده می‌ گردد. همچنین پایه ای که از جنس زیرکونیوم باشد به راحتی با استخوان فک جوش می‌ خورد.

کلام آخر

در این مقاله ما در چگونگی کاشت دندان و علت ضرورت آن و طبقه بندی انواع آن بر اساس نوع قرارگیری در استخوان فک و جنس آن صحبت کردیم. با توجه به نوع ساخت و مواد مورد استفاده و همچنین طول عمر و میزان سازگاری با دهان و فک مدل های مختلفی برای ایمپلنت در دنیا وجود دارد. ما در این مقاله تعدادی از انواع برندهای ایمپلنت دندان ایران و جهان را معرفی نمودیم.

امیدوارم از مطالب گفته شده بهره لازم را برده باشید و برای شما مفید بوده باشد. از همراهی شما سپاس گزاریم و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات تان برای بهبود ارائه مطالب هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا