عمومی

چرا به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟⚡️【سال1403】❤️

افراد زیادی ممکن است در سنین مختلف با توجه به شرایط فیزیکی و سنی با مشکلات دهان و دندان مواجه شوند و یک و یا تعدادی از دندان های خود را از دست دهند و یا مجبور به کشیدن آن ها شوند. خوشبختانه با روی کار آمدن روش ایمپلنت دیگر این افراد نگران دندان های از دست رفته خود نخواهند بود و دندانپزشکان  برای جایگزینی دندان و ریشه، ایمپلنت را به عنوان بهترین روش جایگزینی توصیه می کند.

در این مقاله قصد داریم  به بررسی موضوع “چرا به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟” بپردازیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت یک جایگزین مصنوعی برای دندان های از دست رفته است که با دندان های طبیعی سازگار بوده و از تحلیل استخوان فک نیز ممانعت می کند. ایمپلنت از جنس تیتانیوم است و به راحتی در طی یک فرایند جراحی توسط متخصص ایمپلنت در فک کار گذاشته شده و با استخوان اطراف جوش می خورد و تاج مصنوعی دندان بر روی آن قرار می گیرد.

در حقیقت ایمپلنت به عنوان ریشه دندان کاربرد دارد و نیازی به تکیه گاه ندارد و  به دلیل سازگاری با بافت دهان به  استخوان فک حالت یکپارچگی پیدا می کند و در جای خود ثابت می ماند و ماندگاری بسیار بالایی دارد.

ایمپلنت دندان را می توان به عنوان استاندارد ترین روش برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته معرفی کرد و علاوه بر بهبود عملکرد جویدن راحت مواد غذایی، زیبایی را نیز به چهره بر می گرداند. در روش ایمپلنت به دندان های مجاور هیچگونه آسیبی وارد نمی شود و به دلیل شباهت زیادی که با دندان طبیعی دارد در زمان صحبت کردن، غذا خوردن و لبخند زدن فرد احساس خوبی خواهد داشت.

برخی از مهم ترین ویژگی های بهترین دکتر ایمپلنت در جدول زیر لیست شده است:

✅سطح دکترتخصص لازم را برای انتخاب روش درمان را داشته باشد.
⚡تجهیزاتاز تجهیزات پزشکی به روزی برخوردار باشد.
⭐برخورد با بیماررفتار صبورانه و محترمانه ای با بیماران در پیش گیرد.
❤️مهارت و تجربهسابقه کافی و مهارت بالا برای انجام خدمات درمانی داشته باشد.

چرا به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟

روش های دیگر جایگزینی دندان های از دست رفته مانند استفاده از دندان های مصنوعی و یا بریج های دندانی به دلیل اینکه در دهان لغزش داشته و فرد نمی تواند به راحتی دندان های طبیعی برای جویدن غذا از آن استفاده کند چندان مورد پسند واقع نمی شود. علاوه بر این برای قرارگیری بریج دندان بایستی دندان های مجاور تراش بخورند و این امر در ایجاد پوسیدگی این دندان ها تاثیرگذار خواهد بود.

در واقع با انتخاب ایمپلنت، دندان های کناری بدون هبچگونه تراشی سالم باقی می ماند و این شیوه از درمان برای تمامی افراد در سنین مختلف که به هر دلیل دندان های خود را از دست داده اند مناسب می باشد.

ایمپلنت  در طی یک جراحی در کلینیک توسط بهترین دکتر ایمپلنت در تهران در استخوان فک قرار گرفته و به عنوان یک ریشه همانند ریشه دندان های طبیعی عمل کرده و مانع از لغزیدن روکش دندان خواهد شد و این مورد را می توان یکی از مهم ترین مزیت های ایمپلنت دندان به خصوص در زمان خوردن غذا و صحبت کردن به شمار آورد.

در حقیقت پایه ایمپلنت به دلیل ایجاد یکپارچگی با استخوان طبیعی فک و ریشه دندان های مجاور، موجب می شود تا روکش دندان طبیعی به نظر برسد و این روش برای یک یا چند دندان و یا حتی برای تمامی دندان ها کاربرد دارد و  هدف بهترین دکتر ایمپلنت در ایران از انتخاب این روش جایگزینی، برگرداندن عملکرد و زیبایی به دهان متقاضی است.

البته تصمیم  گیری جهت انتخاب روش ایمپلنت برای جایگزینی دندان به عواملی از قبیل اولویت شخصی، سلامتی فردی، محلل دندان یا دندان های از دست رفته و هزینه درمان بستگی دارد. ولیکن برای این که بدانید آیا کاندید  مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر لازم است که در اولین اقدام توسط یک متخصص ایمپلنت معاینه شوید.

یکی دیگر از دلایل مهم انتخاب ایمپلنت برای جایگزینی دندان عوارض و درد کمتر این روش بوده و در مقایسه با سایر روش ها پایداری و طول عمر بیشتری دارد.

چرا به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟

مراحل کلی ایمپلنت به چه صورت است؟

کاشت ایمپلنت دندان یک جراحی سرپایی بوده و در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. متخصص ایمپلنت در طی روند درمان کاملا استاندارد و به صورت مرحله به مرحله پروسه درمان را متناسب با شرایط بیمار انجام می دهد. نوع و تعداد دندان های مورد نیاز برای ایمپلنت در زمان انجام هر کدام از مراحل این جراحی تاثیر مستقیمی دارد و دندانپزشک در زمان معاینه بیمار اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار او قرار می دهد.

در حالت کلی مراحل ایمپلنت به قرار ذیل است:

 • کشیدن دندان و ریشه: اگر دندان صدمه دیده همچنان در دهان بیمار وجود داشته باشد دندانپزشک آن را کشیده و استخوان فک را برای کاشت ایمپلنت آماده می کند که به این مرحله از درمان پیوند استخوان می گویند و اصلی ترین و مهم ترین بخش برای انجام ایمپلنت می باشد.
 • کاشت پایه ایمپلنت: این مرحله از درمان خود در طی یک پروسه انجام می شود و متخصص ایمپلنت با در نظر گرفتن تمامی جوانب احتیاط پایه پیچ را در لثه بیمار قرار می دهد. پس از آن بیمار باید برای جلوگیری از هرگونه آسیبی مراقبت های لازم را از دهان و دندان خود داشته باشد تا زمانی که استخوان در ناحیه کاشت رشد کرده و ترمیم شود.
 • قالب گیری دندان: بعد از این که استخوان پایداری لازم را به دست آورد نوبت به مرحله قالب گیری برای تاج دندان می رسد که البته در این مورد بیمار رنگ دندان را خودش می تواند انتخاب کند. سپس دندانپزشک براساس فک و صورت بیمار قالب گیری را انجام داده و آن را برای طراحی و ساخت دندان بیمار به لابراتور ارسال می کند. مدت زمان لازم برای آماده شدن قالب ها به تعداد دندان و سرعت عمل پزشک بستگی دارد.

انواع روش های ایمپلنت دندان کدام است؟

در حالت کلی برای ایمپلنت دندان دو روش به کار برده می شود که به قرار ذیل است:

 • ایمپلنت چهارچوب: در این روش چهارچوب در گوشه عقب استخوان فک قرار می گیرد که موجب استحکام ایمپلنت خواهد شد. بعد از اتمام دوره ترمیم بافت فک، یک میله فلزی در اطراف لثه قابل رویت خواهد بود. البته در این روش دندان های مصنوعی به گونه ای ساخته می شوند که این میله را کاملا پوشانده و مانع از شکستگی فک خواهد شد. به این روش چهارچوب راموس نیز می گویند.
 • ایمپلنت ریشه ای: یکی از روش های متداول برای ایمپلنت دندان که در ایران نیز بیش از روش چهارچوب مورد  استفاده قرار می گیرد ایمپلنت ریشه ای است که برای تمامی افراد نیز مناسب می باشد. در این شیوه از درمان یک مخروط پیچ مانند در داخل استخون کار گذاشته می شود که  البته طول و پهنای مخروط متناسب با فرم صورت و فک بیمار انتخاب می شود. دندانپزشک در جلسه اولیه معاینه مراحل اجرایی این روش را به صورت مختصر برای بیمار توضیح می دهد و سپس عملیات کاشت را شروع می کند.

برای ایمپلنت چه شرایطی ضرورت دارد؟

افرادی که برای جایگزینی دندان های از دست رفته و آسیب دیده خود ایمپلنت را انتخاب می کنند قبل از هرچیز باید از شرایط لازم برای این درمان برخوردار باشند که البته بیشتر این شرایط و پیش نیازها قابل رفع و کنترل است لذا نمی توان هیچگونه منعی را برای ایمپلنت اعلام نمود مگر افرادی که درگیر برخی بیماری های خاص باشند و دندانپزشک نتواند این درمان را اجرا کند. از جمله شرایط ضروری برای ایمپلنت دندان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • شرایط عمومی: فردی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارد در وهله اول باید از نظر عمومی دارای شرایطی ایده آل باشد. بیماری هایی از قبیل دیابت، استعمال سیگار، مصرف الکل باید در طی دوره درمان ایمپلنت دندان کنترل شود. فرد مبتلا به دیابت نیز به طور قطع در زمان درمان با مشکل خونریزی مواجه می گردد که در این شرایط باید حتما قبل از هرگونه اقدامی با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کند.
 • بهداشت دهان و دندان: یکی از شرایط ضروری برای انجام ایمپلنت دندان رعایت بهداشت دهان و دندان است. لازم است  که قبل از هرگونه اقدامی برای این درمان چکاپ کامل دندانپزشکی را انجام دهید. در این  شرایط دندانپزشک بعد از بررسی کامل لثه ها، دهان و دندان ممکن است یک  سری عادات خاص بهداشتی را برای موفقیت آمیز بودن درمان ایمپلنت به متقاضی توصیه کند.

  مواردی نظیر نخ دندان، مسواک، دهان شویه و غیره را در برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان خود قرار دهید و کلیه مراحل بهداشتی و توصیه های دندانپزشک را با دقت انجام دهید.

 • مشکلات دندان قروچه بعد از کاشت: یکی از مواردی که باید بعد از ایمپلنت دندان از انجام آن پرهیز کنید به هم فشردن دندان ها و یا در اصطلاح عامیانه دندان قروچه است. زیرا این عادت موجب آسیب رساندن به دندان های کاشت شده با ایمپلنت و حتی دندان های طبیعی نیز می شود. لذا در صورتی که این مشکل را دارید حتما آن را با دندانپزشک در میان بگذارید و از او بخواهید راه حل اساسی را در اختیارتان قرار دهد. به این نکته توجه داشته باشید که دندان قروچه موجب ایجاد ترک و حتی شکستگی های عمیق ایمپلنت می شود.
برای ایمپلنت چه شرایطی ضرورت دارد؟

عوارض ناشی از عدم کاشت ایمپلنت چیست؟

برای کاشت ایمپلنت نباید زمان آن را به تعویق بیندازید زیرا با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد. اگر دندان به دلیل آسیب دیدگی نیاز به کشیدن داشته باشد باید بلافاصله برای انجام آن اقدام کنید در غیر این صورت به دندان های مجاور نیز آسیب وارد می شود. از جمله عوارض ناشی از عدم کاشت ایمپلنت دندان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تحلیل رفتن استخوان فک: یکی از موارد مهم در نیاز داشتن به ایمپلنت دندان، جلوگیری از تحلیل استخوان فک است. در واقع زمانی که فردی دندان خود را از دست می دهد استخوان فک به مرور شروع به تحلیل کرده و ارتفاع و حجم استخوان در این ناحیه کاهش پیدا می کند و در صورتی که اقدامات لازم برای ایمپلنت دندان انجام نگیرد برای انجام این درمان نیاز به پیوند استخوان فک خواهید داشت. قابل ذکر است که پیوند استخوان فک پروسه جراحی ایمپلنت را طولانی تر خواهد کرد و در هزینه نهایی درمان نیز تاثیر دارد.
 • جابجایی دندان ها: یکی دیگر از عوارض ناشی از به تعویق انداختن ایمپلنت دندان، تغییر موقعیت و جابجایی سایر دندان ها است. زمانی که یکی از دندان های خود را از دست می دهید دندان های مجاور به دلیل فضای ایجاد شده به مرور شروع به جابجایی کرده و از هم فاصله می گیرند و زمانی که برای ایمپلنت دندان اقدام می کنید فضای خالی کافی برای این درمان وجود نداشته و از سوی دیگر اگر این شکاف با جایگزینی دندان پر نشود در عملکرد سایر دندان ها نیز اختلال ایجاد شده و به مرور شکل  ظاهری دندان ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که جابجایی دندان ها اگرچه از همان لحظه از دست رفتن دندان شروع می شود ولیکن به دلیل کند بودن آن بیمار متوجه تغییرات نخواهد شد. لذا بیمار زمانی که برای ایمپلنت اقدام می کند دندانپزشک برای این که بتواند فضای کافی را  برای این درمان ایجاد نماید قبل از ایمپلنت، ارتودنسی موقت یا بریس را برای او تجویز می کند.

 • فرسودگی و آسیب: عدم کاشت ایمپلنت برای جایگزینی دندان های از دست رفته، علاوه بر تحلیل استخوان فک و جابجایی دندان ها عوارض دیگری را نیز در پی دارد. به عنوان مثال بیمار به صورت  تصادفی و ناخواسته زبان و ناحیه داخلی لپ خود را گاز می گیرد که این امر در هنگام غذاخوردن بسیار دردناک بوده و فرد را با مشکلاتی مواجه می کند. از سوی دیگر جویدن غذا بیشتر در سمت مقابل این فضای خالی انجام می شود که این امر نیز به مرور موجب فرسودگی دهان و دندان می گردد.

ذکر این نکته لازم است که فرسودگی و آسیب دیدگی دهان و دندان عاملی برای ایجاد عفونت ریشه دندان خواهد بود که در چنین شرایطی بیمار باید قبل از اقدام برای ایمپلنت دندان جهت درمان ریشه اقدام کند و این مورد نیز در طول دوره درمان و هزینه نهایی آن تاثیرگذار خواهد بود.

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در زمان اقدام برای ایمپلنت دندان برای متقاضیان این درمان پیش آید هزینه آن است. این سوال بعد از انجام معاینه اولیه توسط دندانپزشک پاسخ داده می شود و در این مورد دندانپزشک ابتدا نیازهای بیمار برای این درمان را به دقت مورد ارزیابی قرار می دهد سپس هزینه نهایی را اعلام خواهد کرد. در حالت کلی هزینه ایمپلنت دندان به عوامل ذیل بستگی دارد:

 • محل، مقدار و کیفیت استخوان: همانطور که پیشتر نیز گفتیم در صورت از دست دادن دندان و یا کشیدن آن به دلیل آسیب دیدگی لازم است که به موقع برای جایگزینی به روش ایمپلنت اقدام شود در غیر این صورت استخوان فک دچار تحلیل شده و جابجایی در سایر دندان ها موجب کاهش فضا برای انجام این درمان می شود. لذا دندانپزشک برای این که بتواند محل، مقدار و  کیفیت استخوان را برای ایمپلنت به حد استاندارد برساند درمان های دیگری مانند پیوند استخوان و یا ارتودنسی را برای بیمار تجویز می کند که این موارد در افزایش هزینه نهایی تاثیر گذار خواهد بود.
 • تعداد دندان ها و نوع پروتز: از جمله روش های پروتز مبتنی بر ایمپلنت می توان به روکش، بریج ثابت و پروتز متحرک اشاره کرد که هر کدام از این پروتزها از نظر قیمت با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال هزینه پروتز ثابت از پروتز متحرک بیشتر است که انتخاب هر کدام از این موارد به شرایط دهان و دندان، سن و نظر بیمار بستگی دارد.
 • نوع استاندارد و مناسب: از دیگر عوامل تاثیر گذار در هزینه ایمپلنت دندان، نوع آن است. به عنوان مثال ایمپلنت های استاندارد دارای 6 الی 14 میلی متر طول و 3 الی 7 میلی متر قطر هستند و نوع دیگری از ایمپلنت ها با حدود 2 میلی متر قطر وجود دارند که با نام مینی ایمپلنت شناخته می شوند و برای جایگزینی دندان های کوچک و یا برای ترکیب با درمان های دیگر مانند ارتودنسی کاربرد دارند.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

یکی از مواردی که موجب شده تا ایمپلنت دندان به عنوان یک روش جایگزینی مناسب برای دندان های از دست رفته شناخته شود مزایای آن است که برخی از مهم ترین این مزیت ها به قرار ذیل است:

 • حفظ استخوان دندان و بهبود ظاهر صورت را می توان از دلایل اصلی برای نیاز داشتن به ایمپلنت دندان به شمار آورد. زمانی که دندان های طبیعی به دلایل مختلف از بین می روند هیچ چیزی در استخوان فک برای این که بتواند رشد آن را از طریق جابجایی تحریک کند وجود ندارد در نتیجه فک شروع به تحلیل کرده و ساختار صورت نیز زیبایی اولیه و طبیعی خود را از دست می دهد و موجب به وجود آمدن چین و چروک در اطراف دهان خواهد شد.

ایمپلنت دندانی نه تنها در از بین رفتن چین و چروک های ایجاد شده موثر خواهد بود بلکه موجب جوانی و زیبایی چهره نیز می شود.

 • ایمپلنت یک روش مادام العمر و مطمئن ترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته است و به بیمار در ثبات دندانی و راحتی در زمان خوردن و جویدن غذا کمک می کند. البته لازم است که بدانید انجام درمان ایمپلنت در افراد مختلف با توجه به شرایط هر کدام از آن ها با هم متفاوت خواهد بود.
 • ایمپلنت دندان علاوه بر تاثیرات مثبتی که در زیبایی چهره دارد موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد خواهد شد و این امکان را در اختیار آنان قرار می دهد که به راحتی و بدون هرگونه مشکلی غذا میل کنند و لبخندی زیبا داشته باشند.
 • از دیگر مزیت های درخور توجه ایمپلنت دندان شباهت بیش از حد آن به دندان های طبیعی است و به دلیل کار گذاشتن ریشه در داخل لثه یا استخوان فک ایمپلنت همانند دندان طبیعی عمل کرده و علاوه بر این از خرابی و تحلیل سایر دندان های طبیعی متقاضی جلوگیری می کند.
 • طبیعی بودن لبخند و چهره نیز از مزایای ایمپپلنت دندان به شمار می آید و این امر در بهبود کیفیت زندگی نیز تاثیرگذار خواهد بود و بیمار در خوردن انواع غذاها هیچگونه محدودیتی نخواهد داشت و به راحتی صحبت کرده و لبخند می زند.

قابل ذکر است که ایمپلنت دندان در کاهش عفونت ناشی از باکتری و بیماری های التهابی تاثیر بسزایی داشته و سلامت دهان و دندان فرد را در صورت رعایت مراقبت های روزانه تضمین می کند.

ایمپلنت برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگرچه مطمئن ترین و بهترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته، ایمپلنت دندان است ولیکن همانطور که در این مقاله اشاره شد بیمار باید از شرایط لازم برای این درمان برخوردار باشد در غیر این صورت نتیجه دلخواه را از درمان دریافت نخواهد کرد.

ایمپلنت دندان برای افرادی با شرایط ذیل مناسب نبوده و نتیجه آن ناموفق خواهد بود:

 • افرادی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار گرفته اند و یا این که هم اکنون نیز در حال انجام این درمان ها هستند نتیجه ایمپلنت دندان برای آنان موفق نخواهد بود.
 • برای ایمپلنت دندان، سلامت لثه بسیار حائز اهمیت می باشد و استخوان فک نیز باید از استحکام کافی برخوردار باشد.
 • ایمپلنت دندان برای افرادی که دخانیاتی مانند سیگار استفاده می کنند مناسب نبوده و دندانپزشکان نیز از انجام آن برای این افراد خودداری می کنند. زیرا دخانیات از عواملی است که موجب ناموفق بودن این درمان می شود.
 • درمان ایمپلنت برای افرادی که بهداشت عمومی دهان و دندان را رعایت نمی کنند مناسب نخواهد بود. زیرا یکی از عواملی که موجب افزایش عمر ایمپلنت ها می شود انجام دقیق مراقبت های بعد از درمان و رعایت بهداشت دهان و دندان است.
 • در صورت مصرف هرگونه دارویی حتما قبل از اقدام برای ایمپلنت آن را به دندانپزشک اطلاع دهید زیرا برخی داروها که در آن ها از مشتقات بی فسفونات استفاده شده موجب ناموفق بودن درمان ایمپلنت می شوند.

کلام آخر

ایمپلنت دندان جزو یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته است که تمامی افراد در سنین مختلف می توانند از این شیوه درمان بدون هیچگونه محدودیت خاصی بهره مند شوند. ایمپلنت بسته به شرایط متقاضی هم برای دندان های تکی از دست رفته و هم برای چندین دندان به صورت یکجا قابل استفاده می باشد.

در صورت هرگونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت دندانپزشکا، آن را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا