عمومی

اگر دندان از دست رفته جایگزین نشود چه اتفاقی می افتد؟❤️【سال1403】⭐

اگر دندان از دست رفته جایگزین نشود چه اتفاقی می افتد؟ احتمالا پاسخ به این سوال موضوعی است که ذهن شما را درگیر کرده است. افراد به دلایل مختلفی مانند سبک زندگی ناسالم، عدم رعایت بهداشت و بروز حوادث و اتفاقات ناخوشایند ممکن است دندان خود را از دست بدهند. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و متدهای جدید دندانپزشکی و زیبایی، هیچگونه نگرانی از این بابت وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت از بین رفتن دندان ها چیست؟ 

قبل از پاسخ به سوال “اگر دندان از دست رفته جایگزین نشود چه اتفاقی می افتد؟” بهتر است علت از بین رفتن دندان ها را بشناسید. بیشتر افراد تصور می کنند که از دست دادن دندان تنها در سنین بالا رخ می دهد. اما این تصور کاملاً اشتباه است؛ چرا که ممکن است کودکان و جوانان نیز این اتفاق ناخوشایند را تجربه کنند. کودکان ممکن است دندان های شیری یا دائمی خود را زود تر از زمان مورد انتظار از دست بدهند.

در حقیقت جوانه های دندان های دائمی در کودکان وجود دارند. زمانی که رعایت بهداشت به شکل صحیح و اصولی انجام نشود و یا حوادثی مانند ضربه و آسیب علاوه بر دندان های شیری ممکن است دندان های دائمی آن ها را نیز درگیر کند.اما به طور کلی می توان گفت پوسیدگی یکی از دلایل اصلی از بین رفتن دندان ها در سنین کودکی است.

 در افراد بزرگسال برخلاف کودکان خطر ناشی از آسیب به دندان ها در اثر ضربه کاهش می یابد. اما باید بدانید بر این بازه سنی پوسیدگی دندان و بیماری های لثه علت اصلی دندان ها در افراد می باشد. در افراد بزرگسال یک عفونت باکتریایی مزمن به نام بیماری پریودنتال وجود دارد که بر لثه و استخوان هایی که از دندان حمایت و محافظت می کنند، تاثیر منفی می گذارد. 

در حقیقت بیماری پریودنتال باعث از بین رفتن تدریجی بافت و استخوان لثه و همچنین آسیب و از بین رفتن دندان ها می شود. افراد با سنین بالا و سالمندان به دلیل عواملی مانند انباشت پلاک و سخت شدن آن، پرکردگی های قدیمی و کاهش بزاق و خشک شدن دهان و همچنین تحلیل لثه، ممکن است دندان های دائمی خود را از دست بدهند.

علت از بین رفتن دندان ها چیست؟ 

معرفی انواع روش های جایگزینی دندان

پر کردن جای خالی دندان و ترمیم جای آن ها با استفاده از روش های گوناگونی صورت می گیرد. شما می توانید با مطالعه مقاله بهترین کلینیک دندانپزشکی در ایران برترین کلینک های دندانپزشکی را بشناسید. رایج ترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته عبارتند از:

 1. ایمپلنت دندان: ایمپلنت، ریشه مصنوعی دندانی است که در استخوان فک قرار می گیرد. سپس پزشک روی آن روکش دندان را متصل می کند. برای موفقیت آمیز بودن این روند باید استخوان فک از نظر کیفیت و کمیت شرایط مطلوبی داشته باشد.
 2. دندان مصنوعی متحرک: دندان مصنوعی متحرک از پلاستیک ساخته می شود. بخش اطراف دندان مشابه بافت لثه طراحی دندان ها با گیره های فلزی که به دندان های طبیعی مجاور قلاب می شوند. از این روش برای ترمیم جای خالی دندان استفاده می گردد.
 3. دندان مصنوعی ثابت: دندان مصنوعی ثابت 3 واحدی یا بریج ثابت یک رویکرد استاندارد برای جایگزینی دندان به حساب می آید. در این روش دو دندان اطراف جای خالی دندان روکش می شود. همچنین دندان مصنوعی که به روکش های دو طرفه متصل است در جای دندان خالی قرار می گیرد.
 4. ارتودنسی: پزشک متخصص به کمک تجهیزات مخصوص در دهان، دندان ها را حرکت می دهد. با توجه به این که این روش به صورت تدریجی نتایج را نشان می دهد، بسیاری از افراد از آن صرف نظر می کنند.
 5. کامپوزیت: با استفاده از کامپوزیت می توان جای خالی دندانه ها را با هزینه مناسب پر کرد. در حقیقت با استفاده از این روش جای خالی دندان ها به صورت طبیعی و در زمان کوتاه پر می شود. کامپوزیت مواد پیوند قوی با مینا و آج دندان ایجاد می کنند.

اگر دندان از دست رفته جایگزین نشود چه اتفاقی می افتد؟

قطعاً هر یک از دندان ها نقش بسیار مهمی بر عهده دارند. عدم وجود هر یک از دندان ها می تواند منجر به ایجاد مشکلات ناخوشایندی برای فرد مورد نظر باشد. پیامد های عدم جایگزینی دندان عبارتند از:

ظاهر ناخوشایند، چروکیدگی ظاهر افراد

دندان ها یکی از عوامل موثر و بسیار مهمی است که برای زیبایی و چهره افراد تاثیر بسزایی دارد. بسیاری از افرادی که به ظاهر خود اهمیت می دهند و اعتماد به نفس بالایی دارند، سعی می کنند همیشه دندان های پاکیزه تمیز و مرتبی داشته باشند. در حقیقت جای خالی دندان ها می تواند روی لبخند شما بسیار تاثیرگذار باشد.

به طور کلی زمانی که یکی از دندان های خود را از دست می دهید، ریشه آن خالی می ماند. در نهایت از ارتفاع و حجم استخوان فک کم می شود. همچنین حدود 25 درصد از استخوان در اولین سال خالی ماندن جای دندان، تحلیل می رود. به تدریج انتظار می رود در سال های بعد نیز حدود 4 میلی متر از ارتفاع فک صورت نیز کم شود. این موضوعات می تواند از لحاظ روانی نیز مشکلات بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد.

با تحلیل استخوان فک، چانه به سمت جلو و بالا جمع می شود. همچنین فاصله بین بینی و چانه شما کاهش پیدا می کند. این موضوع می تواند چهره شما را پیرتر و چروکیده تر از قبل نشان دهد.

تحلیل استخوان فک در قسمت عقب آرواره ها، بر روی دندان های جلو نیز تاثیرات خود را می گذارد. در نهایت نیز موجب تغییر شکل دندان های جلو می شود. با گذشت زمان، دندان های جلو به سمت خارج از دهان زاویه پیدا می کنند. لب ها نیز به دلیل عدم حمایت دندان ها، به سمت داخل دهان جمع می شوند. این موضوع باعث می شود لب ها پهن تر از حد نرمال خود باشند. این موضوع ممکن است تاثیرات نامطلوبی بر روی اعتماد به نفس شما داشته باشد.

احساس درد در زمان جویدن

در صورت عدم جایگزینی دندان افراد هنگام صرف غذا با مشکلاتی رو به رو هستند. همچنین مصرف غذاهای سخت مانند سیب، آجیل و انواع گوشت نیز بسیار سخت و دشوار خواهد بود. این موضوع ممکن است بر روی رژیم غذایی و سبک زندگی شما نیز تاثیرات بسزایی داشته باشد. در برخی از موارد ممکن است افراد به سوء تغذیه مبتلا شوند.

اگر دندان از دست رفته جایگزین نشود چه اتفاقی می افتد؟

کاهش اعتماد به نفس

 بیشتر افرادی که یک یا چند دندان پیش خود را از دست دادند در هنگام صحبت کردن با دیگران احساس خجالت زدگی و شرم می کنند. آمار افسردگی در این دسته از افراد به شدت بالاست به خصوص اگر سن زیادی نداشته باشند. زیبایی دندان ها ارتباط زیادی با اعتماد به نفس افراد دارد. آمار ها نشان می دهد، افرادی که دندان های سالم و مرتب دارند، اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

از بین رفتن نظم دندان ها

قرار گیری منظم دندان ها در کنار یکدیگر به حفظ نظم و جایگزاری مناسب آن ها در فک کمک می کند. زمانی که یکی از دندان های خود را از دست می دهید، سایر دندان ها به گونه ای جابه جا می شوند که بتوانند فضای خالی را پر کنند. در برخی از موارد ممکن است این جابه جایی دندان ها، مورد پسند نباشد.

اگر برای جایگذاری دندان در زمان مناسب اقدام نکنید ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود و نتیجه نهایی کار مطلوب نباشد. در برخی دیگر از موارد نیز ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای جایگذاری دندان با استفاده از روش هایی مانند ایمپلنت شود.

سردرد

افرادی که دندان خود راز از دست می دهند، ممکن است علائمی مانند سردرد را تجربه کنند. در حقیقت، دندان های نامرتب ریشه های نامرتبی دارند. ریشه ها به رشته های عصبی درون فک فشار وارد می کنند. در نهایت باعث ایجاد سردرد می شود. این موضوع به مرور زمان بر روی کیفیت زندگی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بیماری لثه

زمانی که دندان خود را به هر دلیلی از دست می دهید، محل مناسبی برای تجمع باکتری ها پدید می آید. این موضوع می تواند خطرات جدی را به دنبال داشته باشد. علاوه بر این جا به جایی نا مطلوب دندان ها و ایجاد فاصله بین آن ها ممکن است تمیز کردن دندان ها را با مشکل مواجه کند. این موضوع رشد بیشتر باکتری ها را تشدید می کند. در نهایت احتمال ایجاد بیماری های لثه ای فراهم می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که وجود بیماری های شدید لثه می تواند بر روی بیماری های قلبی و عروقی نیز تاثیرگذار باشد.

عفونت لثه و آسیب به سایر دندان ها

با گذشت زمان و بی توجهی به جایگاه خالی دندان ها، بیماری های مختلف لثه ای موجب تحلیل لثه می شوند. لثه می تواند منجر به ایجاد فاصله بین دندان ها و لثه شود و فضای مناسبی برای رشد باکتری ها به وجود آید. در صورت بی توجهی به این موضوع و عدم درمان این مشکل بافت های اطراف و استخوان به شدت آسیب خواهند دید؛ حتی در برخی موارد نیز ممکن است سایر دندان های خود را نیز از دست بدهید. معمولاً بیشتر افراد متوجه تحلیل لثه خود نمی شوند چرا که این فرآیند به تدریج اتفاق می افتد.

دندان مصنوعی متحرک برای جایگزینی دندان آسیب دیده

چه زمانی کشیدن دندان توصیه می شود؟

بیشتر افراد همچنین یک پزشک حرفه ای و با تجربه سعی می کنند تا حد امکان دندان طبیعی را حفظ کنند. اما در برخی از موارد روش های ترمیمی مانند پر کردن دندان و یا روکش آن ها کافی و یا عقلانی نیست. با توجه به این که راه های مختلفی برای پر کردن جای خالی دندان وجود دارد؛ دیگر افراد ترسی از جای خالی دندان های خود ندارند.

در برخی موارد ممکن است پس از ترمیم، دندان دچار آسیب شدیدی شود. به همین خاطر ممکن است دندان خود را از دست بدهید. به طور کلی اگر شرایط زیر را داشته باشید، احتمالا ناچارید دندان خود را بکشید. این عوامل شامل موارد زیر می شود:

 • پوسیدگی شدید دندان یا حفره
 • وجود دندان نهفته و ایجاد مشکل برای سایر دندان ها
 • شکستگی دندان
 • دندان های شلوغ و نامرتب
 • بیماری های شدید لثه ای

چطور می توان از افتادن دندان پیشگیری کرد؟

افراد ممکن است به دلایل متعددی دندان خود را از دست بدهند. راه های جلوگیری از افتادن دندان عبارتند از:

 • محافظت از لثه در برابر بیماری های لثه: عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، سوء تغذیه، چاقی و مصرف دخانیات از جمله عواملی هستند که باعث بیماری های لثه ای می شوند.
 • حذف قند از رژیم غذایی: استفاده از قند زیاد در رژیم غذایی باعث پوسیده شدن دندان ها می شود. همچنین رشد باکتری های مضر را تشدید می کند.
 • مراجعه منظم به پزشک: حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. چرا که بیماری های دهان و دندان در مراحل اولیه، نشانه ای ندارند. در واقع مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند در تشخیص زود هنگام انواع بیماری های دهان و دندان، کمک کند.
 • محافظت از دندان در برابر ضربه: در صورتی که ورزش های رزمی انجام می دهید از محافظ دهان یا صورت استفاده کنید.
 • جلوگیری از دندان قروچه: لایه محافظ روی دندان می تواند در هنگام دندان قروچه، از دندان های شما محافظت کند. 
 • زبان خود را مسواک بزنید: بیش از نیمی از باکتری های دهان بر روی زبان زندگی می کنند. به همین خاطر لازم است با استفاده از مسواک زبان خود را نیز تمیز کنید.

بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته کدام است؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، راه های زیادی برای جایگزینی دندان وجود دارد. این موضوع که کدام یک از روش ها برای شما مناسب است، به عوامل زیادی بستگی دارد. مواردی مانند تعداد دندان ها، بودجه، اولویت های شما و سلامت کلی دهان و دندان می تواند بر روی انتخاب بهترین روش تاثیرگذار باشد. این روش کمک می کند تا دندان ها در جایگاه مناسب قرار بگیرد. سپس می توانند نسبت به جایگذاری دندان بهترین تصمیم را بگیرند. این دسته از افراد می توانند به صورت کاملاً طبیعی جای خالی دندان های خود را پر کنند. و دیگر نگران زیبایی لبخند خود نباشند. 

کلام آخر 

بسیاری از افراد تصور می کنند که تنها مشکل جای خالی دندان ها، تاثیر منفی در لبخند و ظاهر آن ها است. در حقیقت بی توجهی و عدم درمان مناسب این مشکل می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای سایر دندان ها و فک شود. این موضوع می تواند بر روی صحبت و صرف غذا افراد نیز تاثیر منفی بگذارد. البته باید به یاد داشته باشید که برای حل چنین مشکلی، باید به یک دندانپزشک حرفه ای متخصص مراجعه کنید. پزشک شرایط کلی شما را بررسی کرده و بهترین راه کار را به شما پیشنهاد می کند.

از این که تا انتهای این مقاله از دندانپزشکا ما را همراهی نموده اید، کمال تشکر و سپاسگزاری را داریم. امیدواریم نکات گفته شده در پاسخ به سوال اگر دندان از دست رفته جایگزین نشود چه اتفاقی می افتد؟ برای شما مفید واقع شده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

زهرا سلگی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، پزشکی و حقوقی/ روزنامه نگار/ عاشق سفر، موسیقی و کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یک =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا