عمومی

سریع ترین راه درمان بی دندانی⭐【آپدیت سال1403】✅

ژنتیک، وارد آمدن ضربه به دلیل تصادف و یا آسیب های ورزشی، افزایش سن، بیماری لثه، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان را می توان از مهم ترین دلایل بی دندانی به شمار آورد. خالی شدن جای دندان می تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامj روحی و جسمی فرد در پی داشته باشد از این رو لازم که فورا برای درمان بی دندانی اقدام شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع “سریع ترین راه درمان  بی دندانی چیست؟” بپردازیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

بی دندانی چیست؟ و انواع آن کدام است؟

هر فردی در دوران زندگی خود ممکن است به دلیل عوامل مختلف و برخی از ریسک فاکتورها یک یا چند دندان خود را از دست دهد. در این زمان گفته می شود که فرد بی دندان شده و با آثار و عوارض ناشی از آن مانند از دست دادن زیبایی چهره، عدم توانایی در جویدن غذا، مشکلات گوارشی و حتی تکلم صحیح کلمات و حروف مواجه می شود.

خوشبختانه امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی بی دندانی دیگر یک معضل بزرگ نیست و فرد می تواند با کمک روش های مختلف جایگزینی دندان برای درمان بی دندانی اقدام کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن این مشکل را برطرف کند.

بی دندانی در حالت کلی به دو طریق ذیل رخ می دهد:

 • بی دندانی جزئی: در این نوع از بی دندانی، فرد یک یا چند دندان خود را از دست می دهد و این عارضه معمولا در فک بالایی بیشتر از فک پایین خواهد بود.
 • بی دندانی کامل: همانطور که از نام آن پیدا است فرد به دلایل مختلفی تمام دندان های خود را به صورت کامل از دست می دهد که این مورد با توجه به شرایط بالینی و یا تمایل خود فرد برای کشیدن تمامی دندان ها رخ می دهد. روش درمان برای بی دندانی کامل براساس شرایط بالینی فرد و همچنین هزینه درمان متفاوت خواهد بود اما آنچه که در این مورد بسیار حائز اهمیت است پیدا کردن سریع ترین راه درمان بی دندانی است زیرا فرد با مشکلات زیادی مواجه خواهد بود و هرگونه کوتاهی در انجام درمان فوری موجب ابتلا به بیماری های گوارشی و حتی سوتغذیه به دلیل عدم توانایی در خوردن غذا را افزایش می دهد.

4 دلیل اصلی دندان درد در جدول زیر لیست شده است:

❤️آبسه دندانایجاد نوعی عفونت در نوک و یا اطراف ریشه دندان
⚡جراحتشکستگی و یا کنده شدن دندان بر اثر ضربه به فک و دندان
✅دندان قروچهنوک تیز دندان ها و درد فک از علائم رایج دندان قروچه است.
⭐پوسیدگی دندانمصرف بیش از حد مواد غذایی شیرین و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

دلایل مختلف از دست دادن دندان ها

از دست رفتن دندان ها ممکن است به دلایل مختلفی برای هر فردی در طول دوران زندگیش رخ دهد. در اغلب موارد به وجود آمدن باکتری ها در دهان عامل اصلی این عارضه محسوب می شود زیرا این باکتری عامل عفونت دهان و لثه ها شده و مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می آورند که یکی از آن ها از دست دادن دندان ها است.

اما این مورد نمی تواند تنها دلیل از دست دادن دندان ها به صورت جزئی و یا کلی باشد بلکه عوامل دیگری نیز برای بروز این عارضه وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • ضربه: یکی از دلایلی که موجب از دست رفتن دندان ها در افراد می شود وارد  آمدن ضربه به ناحیه فک و دهان است. تصادف ها، آسیب های ورزشی، زمین خوردن نمونه هایی از بروز این رخداد می باشند.
 • پوسیدگی دندان: یکی دیگر از مواردی که منجر به بی دندانی در برخی افراد می شود پوسیدگی دندان است. لذا اگر به موقع برای درمان پوسیدگی دندان اقدام نشود نه تنها دندان آسیب دیده بلکه دندان های مجاور نیز در معرض آسیب و از بین رفتن کامل قرار می گیرند که در چنین حالتی دندانپزشک برای درمان مجبور به کشیدن دندان خواهد شد.
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: افرادی که به رعایت بهداشت دهان و دندان های خود بی توجه هستند به مرور شاهد پوسیدگی دندان و در نهایت از بین رفتن کامل آن ها خواهند بود همچنین این مورد می تواند عاملی برای ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی نیز باشد.
 • پوکی استخوان: لازم است که بدانید دندان ها از جنس استخوان هستند لذا افرادی که به پوکی استخوان مبتلا بوده و یا در معرض ابتلا قرار دارند به دلیل ایجاد تراکم در استخوان های فک بالا و پایین به مرور دندان های خود را از دست خواهند داد.
 • رژیم غذایی نامناسب: مصرف بیش از حد غذاهای شیرین و غیر مغذی بر روی سلامت دندان و لثه ها تاثیر منفی گذاشته و عاملی برای از دست دادن دندان ها به صورت جزئی و کلی محسوب می شود.
 • بیماری های پریودنتال: عامل ابتلا این بیماری عفونت لثه ها می باشد که به مرور بر روی استخوان فک تاثیر منفی داشته و در نهایت عملکرد دندان نیز با اختلال مواجه می شود.
دلایل مختلف از دست دادن دندان ها

مهم ترین عوارض بی دندانی

بی دندانی عوارض منفی فراوانی را در پی خواهد داشت که تمامی آن ها بر سلامت جسم و روان فرد تاثیر گذار خواهد بود از این رو دنداپزشکان توصیه می کنند که برای جلوگیری از عوارض ناشی از خالی بودن جای دندان ها روی لثه سریع ترین راه درمان بی دندانی را انتخاب کرده و اقدامات لازم را انجام دهند. در ادامه به برخی از مهم ترین عوارض بی دندانی اشاره می کنیم:

 • کاهش زیبایی: یکی از عوارض بارز ناشی از بی دندانی کاهش زیبایی و جذابیت چهره فرد است. براساس گفته روانشناسان حتی اگر تمامی اجزای صورت در بهترین حالت باشد ولیکن تنها جای یکی از دندان ها خالی باشد این مورد موجب نقص زیبایی چهره و کاهش جذابیت آن می شود.
 • تحلیل رفتن استخوان فک: اگر بلافاصله برای سریع ترین راه درمان بی دندانی اقدام نشود استخوان های فک استحکام و استقامت خود را از دست می دهند. زیرا همانطور که می دانید آنچه که موجب قدرت ماهیچه ها و استخوان های بدن می شود تحرک و ورزش کردن است که این امر در مورد استخوان های فک نیز صدق می کند و عدم انجام حرکت جویدن و خرد کردن به دلیل بی دندانی در سلامت استخوان های فک تاثیر منفی بر جای خواهد گذاشت.
 • جابه جایی دندان ها: اگر به هر دلیل یک یا چند عدد از دندان های خود را از دست داده باشید و برای درمان سریع آن اقدام نکنید به مرور زمان لثه تحلیل شده و سایر دندان ها به سمت فضای خالی حرکت می کنند. توجه داشته باشید که این عارضه به کندی پیش رفته و فرد بلافاصله متوجه این جابه جایی نخواهد شد و بعد از گذشت دو الی سه ماه این تغییرات کاملا مشخص می گردد.
 • پیر شدن چهره: بی دندانی علاوه بر این که موجب از بین رفتن جذابیت و زیبایی صورت می شود حدود 20 سال چهره را پیرتر نشان می دهد و به مرور باعث ایجاد چین و چروک های اطراف دهان نیز می شود.
 • سختی در گفتار و غذا خوردن: یکی از عوامل مهم در تلفظ صحیح کلمات دندان ها هستند اما زمانی که یک و یا بیشتر دندان های خود را از دست می دهید و در تلفظ کلمات با مشکل  مواجه می شوید در نتیجه برقراری ارتباط اجتماعی برایتان سخت خواهد بود.

دندان ها با جویدن غذاها فرایند هضم را راحت تر می کنند اما زمانی که دندان نداشته باشید به دلیل سخت بودن در بلعیدن غذا و جلوگیری از بروز مشکلات گوارشی مجبور به مصرف غذاهای آبکی مانند سوپ خواهید بود که این موضوع علاوه بر تاثیر منفی بر سلامت گوارش به دلیل محروم شدن از یک رژیم غذایی اصولی با سوتغذیه نیز مواجه می شوید.

 • ناهنجاری اکلوژن: بی دندانی علاوه بر مشکلات دهان و لثه بر روی سایر قسمت  های بدن مانند سر و گردن، عملکرد ماهیچه های فک، ایجاد سردرد و غیره نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. بعد از کشیدن دندان ها و یا از دست دادن آن ها  به هر دلیلی لثه تحلیل شده و ساختار اکلوژن از حالت طبیعی خارج می شود و در نتیجه دندان های فک بالا و پایین در زمان بستن دهان بر روی هم قرار نمی گیرند و در نهایت ناهنجاری اکلوژن و بروز مشکلات فوق الذکر رخ می دهد.
 • گود شدن گونه ها: خالی بودن جای دندان ها موجب منقبض شدن دور لب و صورت می شود و در نتیجه حالت گودی بر روی گونه ها ایجاد می گردد و این اتفاق یکی از شایع  ترین عوارض ناشی  از بی دندانی به شمار می آید.
 • مشکلات روانی: بی دندانی علاوه بر ایجاد عوارض جسمی به دلیل بروز مشکلاتی از قبیل سختی در خوردن و جویدن غذا، تلفظ کلمات، پیر شدن چهره و غیره موجب بروز تاثیرات منفی و روانی از قبیل افسردگی، کاهش اعتماد به نفس شدید، استرس و اضطراب و غیره نیز می شود.
 • بیماری های لثه: برخی افراد تصور می کنند که بی دندانی نیازی به درمان سریع ندارد و هیچگونه مشکلی به دلیل بی دندانی برای فرد ایجاد نمی شود اما لازم است که بدانید بی دندانی برای لثه ها همانند یک سپر با استحکام بالا عمل کرده و در صورت نبودن دندان لثه ها در معرض انواع بیماری ها مانند عفونت، تورم شدید و غیره قرار می گیرند.

با در نظر داشتن عوارض بی دندانی، توصیه ما این است که پس از مراجعه به دندانپزشک و رفع مشکل بی دندانی، به بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در کرج نیز مراجعه کنید و در نهایت از نظر زیبایی نیز ظاهر دندان های خود را زیباتر کنید.

سریع  ترین راه درمان بی دندانی چیست؟

سریع  ترین راه درمان بی دندانی چیست؟

خوشبختانه امروزه روش های مختلفی برای درمان سریع بی دندانی وجود دارد و افرادی که با این مشکل مواجه می شوند تنها کافی است که به دندانپزشک مراجعه کرده و بعد از بررسی و ارزیابی وضعیت استخوان فک و لثه و تعداد دندان های از دست رفته بهترین روش درمان براساس توصیه و پیشنهاد دندانپزشک را انتخاب کرده و لبخندی زیبا و جذاب را به چهره خود هدیه کنند.

چند مورد از محبوب ترین و سریع ترین روش های درمان بی دندانی به قرار ذیل است:

 • پروتز پارسیل: اگر تنها یک یا دو دندان خود را از دست داده و یا کشیده اید روش پروتز پارسیل روشی سریع و  مناسب برای جایگزینی جای دندان های خالی خواهد بود. این روش درمان در فک بالا و پایین به راحتی توسط دندانپزشک قابل اجرا بوده و به نواحی لثه و سقف دهان نصب می شود و دوام و ماندگاری طولانی نیز خواهد داشت.

از مهم ترین مزیت های پروتز پاسیل به عنوان یکی از سریع ترین راه درمان بی دندانی می توان به ثابت بودن در دهان، ظاهری طبیعی و زیبا، حفظ بافت لثه، کمک به گفتار، عدم فشار به استخوان و قیمت مناسب آن اشاره کرد.

 • اوردنچر: یکی دیگر از روش های سریع برای درمان بی دندانی اوردنچر است که از ترکیب ایمپلنت و ساختار دندان مصنوعی ایجاد شده و جراح آن را داخل استخوان فک کاشت می کند. اوردنچر به دلیل برخورداری از استحکام بالا و عدم لغزش بر روی لثه جزو یکی از روش های درمانی اصولی برای درمان بی دندانی به شمار می آید.

از مهم ترین مزیت های اوردنچر می توان به استحکام و مقاومت بالا، جلوگیری از انحلال فک، زیبایی طبیعی، دوام و عمر طولانی، تقویت استخوان فک و قیمت مناسب آن اشاره کرد.

 • ونیر کامپوزیت: این روش درمان اگرچه برای پر کردن جای خالی دندان ها روشی اصولی و مناسب است اما  برای همه افراد مناسب نمی باشد. افرادی که دندان های پوسیده دارند و یا این که جای خالی دندان های از دست رفته یا کشیده شده به صورت گسترده است نمی توانند از این روش جایگزینی دندان بهره مند شوند زیرا ونیر کامپوزیت بر روی مینای دندان قرار گرفته و فرایند آن با کمک اشعه انجام می پذیرد.
 • بریج دندان: این روش که با نام پل دندان نیز شناخته می شود نوعی پروتز و روکش دندانی است و برای اینکه در جای خالی دندان های از دست رفته قرار گیرد لازم است که دندان های مجاور تراش داده شوند تا بریج از طریق اتصال به این دندان ها به عنوان تکیه گاه در جای خالی و بر روی لثه قرار گیرد.

البته اگر دندان هایی که بریج به آن ها متصل شده صدمه ببیند بریج نیز دچار مشکل خواهد شد و بیمار باید برای پیاده سازی یک روش درمانی دیگر متناسب با شرایط فیزیکی خود به دندانپزشک مراجعه کند.

 دندانپزشک در زمان اتصال بریج در صورتی که دندان های مجاور سالم باشد از تراشیده شدن آن ها جلوگیری می کند و تنها با ایجاد یک تراش ظریف مینای دندان بریج را به پشت دندان ها اتصال می دهد.

روش بریج برای پر کردن جای خالی یک الی دو دندان مناسب می باشد و در مقایسه با سایر روش های سریع درمان بی دندانی قیمت مناسب تری دارد.

 • ایمپلنت: یکی از بهترین روش های درمان بی دندانی با حداقل میزان عوارض و هزینه مناسب که در زمانی کوتاه نیز انجام می شود، ایمپلنت است. از مهم ترین مزیت این روش می توان به عدم نیاز به مراقبت های سخت اشاره کرده و بیمار تنها با رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند برای مدت زمان طولانی از آن بهره مند باشد.

در روند درمان سریع ایمپلنت جای خالی دندان ها با دندان هایی که کاملا مشابه دندان های طبیعی هستند پر می شود، دندانپزشک در طی یک جراحی سرپایی پیچ های فلزی را در استخوان فک و لثه ها جایگذاری کرده سپس تاج دندان را که از طریق پروتزهای دندانی ساخته می شود را بر روی این پیچ ها قرار می دهد.

ایمپلنت به عنوان یکی از روش های سریع برای درمان بی دندانی به عنوان یک معجزه در علم دندانپزشکی محسوب می شود که از مزایایی همچون جلوگیری از تخریب استخوان های فک، تحلیل لثه، رشد باکتری ها و غیره برخوردار است.

 • پروتزهای مصنوعی: یک روش سریع و در عین حال کم هزینه برای درمان بی دندانی استفاده از پروتزهای مصنوعی است که معمولا افراد سالمند از این روش استفاده می کنند. پروتز مصنوعی به صورت متحرک بوده و بیمار می تواند در زمان استراحت آن را از دهان خود خارج کند.
سریع  ترین راه درمان بی دندانی چیست؟

اهمیت جایگزینی دندان کشیده شده

همانطور که می دانید دندان از دست رفته علاوه بر این که در زیبایی و جذابیت چهره فرد تاثیر منفی دارد به مرور موجب تحلیل استخوان فک و جا به جایی دندان های مجاور نیز می شود. فضای خالی ایجاد شده بعد از گذشت مدت زمان اندکی در معرض عفونت قرار گرفته و دردناک نیز می شود و این مورد سلامت سایر دندان ها را نیز با خطر مواجه می کند از این رو دندانپزشکان توصیه می کنند که بلافاصله برای جایگزینی دندان کشیده شده اقدام شود.

در صورتی که به سرعت برای پر کردن جای دندان کشیده شده اقدام نشود به مرور تراکم استخوان ها در کمتر از یک سال حدودا 25 درصد استخوان فک در آن ناحیه تحلیل خواهد شد و این روند به مرور با سرعت بیشتری پیش رفته و بدن نیز این استخوان ها را جذب خواهد کرد.

ایمپلنت فوری سریع ترین راه برای درمان بی دندانی

ایمپپلنت فوری را می توان به عنوان سریع ترین راه برای جایگزینی دندان های کشیده شده و از دست رفته معرفی کرد. بیمار می تواند بلافاصله بعد از کشیدن دندان برای جایگزینی دندان از روش ایمپلنت استفاده کند در حقیقت جایگذاری پین ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان با نام ایمپلنت فوری شناخته می شود. البته انجام این مورد به شرایط دندان و لثه بیمار بستگی دارد اما اگر به دنبال سریع ترین راه درمان بی دندانی هستید ایمپلنت فوری می تواند گزینه مناسبی باشد زیرا در این روش فک و شکل دندان در معرض آسیب کمتری قرار دارد.

باید بدانید که انجام  ایمپلنت فوری ملزم شرایط ویژه ای است که در این حالت جوش خوردن استخوان در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود ولیکن ایمپلنت های معمولی حداقل به مدت چهار ماه برای جوش خوردن کامل استخوان به زمان نیاز دارند.

ایمپلنت یک روش بدون درد و هرگونه عوارض جانبی برای درمان بی دندانی است که به دلیل مزایای زیادی از قبیل زیبایی طبیعی، استحکام و طول عمر مفید طولانی و غیره در بین متقاضیان جایگزینی دندان محبوبیت زیادی دارد.

مزایای گزینه های سریع ترین راه درمان بی دندانی

گزینه های مختلفی که به سریع ترین راه درمان بی دندانی به کار می روند دارای مزایای متعددی هستند که برخی از مهم ترین این مزیت ها به قرار ذیل است:

 • کاهش زمان درمان: یکی از مزیت های اولیه هرکدام از روش های درمان سریع بی دندانی، انجام روند درمان در مدت زمانی کوتاه نسبت به سایر روش های معمول برای کاشت دندان است که چندین ماه به طول می انجامد.

بیمار با توجه به انتخاب گزینه مورد نظر برای جایگزینی سریع دندان می تواند در مدت زمان چند روز الی چند هفته دندان های از دست رفته خود را ترمیم کرده و روند درمان را به اتمام برساند.

 • زیباشناسی و عملکرد پیشرفته: گزینه هایی که برای درمان سریع بی دندانی به کار می روند هم عملکرد دندان های مصنوعی و هم زیبایی چهره را در اولویت قرار می دهند. ایمپلنت های فوری یا پروتزهای یک روزه، کلیه این تکنیک ها به منظور درمان مشکلات بی دندانی و ایجاد ظاهری زیبا و طبیعی برای این دسته از بیماران طراحی شده است. علاوه بر این، روش های درمان سریع دارای مزایای دیگری از قبیل امکان جویدن و خوردن غذا و تلفظ کلمات و گفتار صحیح برای بیماران نیز می باشد لذا به راحتی می توانند غذاهای مورد علاقه خود را مجددا میل کرده و با افزایش اعتماد به نفس و اطمینان ارتباط برقرار کنند.
 • بهبود کیفیت زندگی: بی دندانی در کیفیت زندگی افراد تاثیرات منفی فراوانی خواهد داشت و موجب می شود به دلیل عدم اعتماد به نفس تعاملات اجتماعی و رفاه کلی زندگی آن ها به شدت کاهش یابد. گزینه هایی که به عنوان سریع ترین راه درمان بی دندانی به کار می روند موجب بازگرداندن لبخند و اعتماد به نفس بیماران متقاضی این روش های درمانی شده و به عنوان راه حلی کارآمد و موثر برای بهبود کیفیت زندگی این افراد خواهد بود.
مزایای گزینه های سریع ترین راه درمان بی دندانی

کلام آخر

یکی از مشکلات جدی در ناحیه فک و دهان که ممکن است هر فردی در سنین مختلف با آن مواجه شود، بی دندانی است که متاسفانه این عارضه با عوارض جبران ناپذیری همراه خواهد بود. لذا با توجه به روش های مختلفی که در این مقاله به آن اشاره شد توصیه می کنیم بلافاصله سریع ترین راه برای درمان بی دندانی را مطابق با شرایط خود انتخاب کرده و اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهید.

در صورت هرگونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت دندانپزشکا، آن را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سه =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا