عمومی

درمان خانگی عفونت دندان چگونه است؟【سال1403】⭐

عفونت دندان به وجود آمدن عفونت در بافت‌های داخلی دندان یا ریشه دندان ناشی از ورود باکتری‌ها به داخل دندان می‌گویند. این عفونت معمولاً به دلیل تجویز نادرست آنتی‌بیوتیک، شکستگی دندان، ترمیم نامناسب دندان یا تجمع زباله و باکتری‌ها در نزدیکی دندان ایجاد می‌شود. علائم عفونت دندان شامل درد شدید، تورم، خونریزی لثه، بوی بد دهان و حساسیت دندان به طعام و نوشیدنی‌های گرم و سرد می‌باشد. اگر شما عزیزان با عفونت دندان مواجه شدید و می خواهید بدانید درمان خانگی عفونت دندان چگونه است؟ پیشنهاد می شود این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و همراه ما باشید.

عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان یک وضعیت پزشکی است که در آن باکتری‌ها و یا ویروس‌ها وارد بافت‌های دندان و اطراف آن می‌شوند و باعث التهاب و عفونت می‌شوند. عفونت دندان می‌تواند در هر قسمتی از دهان رخ دهد، از جمله دندان‌ها، لثه و بافت‌های اطراف آن ها.

در بیشتر موارد، عفونت دندان از طریق تجویز دارو، صدمه دیدن دندان، ترمیم ناقص دندان یا تجربه یک تصادف رخ می‌دهد. باکتری‌ها به طور طبیعی در دهان ما وجود دارند، اما وقتی یک شکاف یا صدمه‌ای در دندان تشکیل می‌شود، این باکتری‌ها می‌توانند وارد داخل دندان شده و عفونت را به وجود آورند.

علائم عفونت دندان ممکن است درد شدید در دندان یا لثه، حساسیت نسبت به گرما یا سردی، تورم و تحول رنگ لثه باشد. بعضی افراد همچنین ممکن است درد شدیدی در نیمی از صورت یا حتی تب داشته باشند. در صورتی که عفونت دندان تشخیص داده نشود و درمان مناسب انجام نشود، ممکن است عفونت به بافت‌های مجاور مثل استخوان یا بافت‌های نرم دور دندان گسترش یابد.

برای تشخیص عفونت دندان، بهترین راهکار مراجعه به بهترین دندانپزشک درمان ریشه در تهران است. دندانپزشک ممکن است به بررسی دندان و لثه شما بپردازد و از تصاویر پرتوداری مثل ایکس‌ری استفاده کند تا نشانه‌های عفونت را تشخیص دهد. در صورت تایید عفونت، درمان‌های مختلفی وجود دارد، از جمله تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها برای کشتن باکتری‌ها، ترمیم‌های دندان، ریشه کنی و در صورت لزوم می باشد.

داشتن بهداشت دهان و دندان به منظور جلوگیری از عفونت دندان بسیار مهم است. رعایت بهداشت دهانی، دندان های منظم و کامل نظافت دهی، استفاده از خیمه‌ای نرم و مناسب با دستمال (فلوشینگ) و مراجعه به دندانپزشک به منظور بررسی دوره ای و نظافت پوسیدگی تجویز می‌شود.

عفونت دندان چیست؟

درمان خانگی عفونت دندان چگونه است؟

در صورتی که شما مشکل عفونت دندان دارید، بهتر است به بهترین دندانپزشک درمان ریشه در کرج مراجعه کنید تا تشخیص درست را بگیرید و درمان مناسب را دریافت کنید. اما در مواردی که دسترسی به دندانپزشک مشکل است یا در مواردی که به عنوان مکمل در درمان دندانپزشکی عمل کند، می‌توانید از روش‌های خانگی زیر استفاده کنید:

 • شستشو با آب و نمک: می‌توانید یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب مخلوط کنید و از این محلول برای شستشوی دهان و نیز ضماد کردن دندان استفاده کنید. نمک می‌تواند باکتری‌ها را کشته و التهاب را کاهش دهد.
 • استفاده از گیاهان طبیعی: برخی گیاهان طبیعی می‌توانند خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی داشته باشند. برای مثال، عصاره آلوئه ورا، روغن نعناع، روغن دانه خردل و روغن چای درختی ممکن است کمک کنند. با این حال، قبل از استفاده، بهتر است با یک متخصص سلامت دهان و دندان مشورت کنید.
 • استفاده از کمپرس گرم و سرد: بسته‌های گرم یا سرد را روی قسمت مورد درد قرار داده و برای بازکردن عروق و کاهش درد و التهاب، از آن استفاده کنید. یکی از روش‌های معمول استفاده از کمپرس سرد در ابتدا برای 20 دقیقه و سپس کمپرس گرم به مدت 20 دقیقه است.
 • استفاده از ضد درد موضعی: می‌توانید از گلسرین فنیکه یا عوامل ضد درد دیگری که در داروخانه‌ها در دسترس هستند، بر روی محل درد استفاده کنید. اما استفاده موقت از این محصولات بوده و به هیچ عنوان عوارض جانبی رخ نداده بهتر است به دنبال درمان حرفه‌ای و دائمی باشید.

یادآوری می‌شود که این روش‌ها فقط به عنوان یک کمک موقت قبل از مراجعه به یک حرفه‌ای مورد استفاده قرار گیرند. درمان خانگی نمی‌تواند عوارض جدی و احتمالی عفونت دندان را جایگزین کند. بنابراین، مهم است در اولین فرصت ممکن به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان خانگی عفونت دندان چگونه است؟

علل عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان یک وضعیت ناخوشایند است که معمولاً به وسیله باکتری‌ها در دندان و بافت اطراف آن ایجاد می‌شود. این باکتری‌ها عموماً از طریق تخلیه باکتری‌های بوجود آمده به دست می‌آیند. در ادامه، برخی از علل عفونت دندان را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم:

 • تسویه ناصحیح ماتریال روکشی: اگر ماتریال روکشی درستی بر روی دندان استفاده نشود یا تسویه ناصحیحی صورت گیرد، باعث نفوذ باکتری‌ها به دندان می‌شود.
 • ریشه عصبی التهابی: عفونت در یک ریشه عصبی ممکن است بر اثر سایر مشکلات دندانپزشکی مانند تسویه ناصحیح کانال ریشه، ترک دندان یا ضایعات عملکردی رخ دهد.
 • شکستگی دندان: شکستگی‌ها در دندان‌ها می‌توانند به گونه‌ای باشند که باعث نفوذ باکتری‌ها به دندان و بافت‌های اطراف می‌شوند و عفونت را به وجود می‌آورند.
 • پروتودنتیا: وقتی که دندانی به صورت جزئی از جای خود خارج شود و بخش‌هایی از آن در دهان بماند، فضای باقی مانده می‌تواند به دیگر باکتری‌ها راه را بگشاید و عفونت را در دندان و بافت اطراف آن ایجاد کند.
 • ترک‌های دندان: ترک‌های موجود در دندان می‌توانند منجر به نفوذ باکتری‌ها و ایجاد عفونت شوند.
 • قرار گرفتن غذا و مواد خارجی در شکاف‌ها: غذا و مواد خارجی که در شکاف‌های بین دندان‌ها گیر کرده‌اند، می‌توانند به عنوان محیطی برای رشد باکتری‌ها عمل کنند و عفونت را باعث شوند.
 • آسیب دیدن لثه و بافت‌های اطراف دندان: آسیب دیدن لثه‌ها و بافت‌های اطراف دندان، میزبانی مناسبی برای رشد باکتری‌ها به وجود می‌آورد و عفونت را تسهیل می‌کند.

برای جلوگیری از عفونت دندان، مهم است به بهداشت دهان و دندان خود توجه کرده و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

علائم عفونت دندان

عفونت دندان ممکن است باعث ظهور علائم گوناگونی شود. در ادامه چند علامت رایج عفونت دندان را شرح می‌دهیم:

 • درد شدید: درد یکی از علامت‌های اصلی عفونت دندان است. درد ممکن است متمرکز بر روی دندان مبتلا، اما به سایر مناطق صورت و گردن نیز تاب‌اندازی کند. این درد بطور معمول تشدید می‌شود در هنگام قورت دادن به غذا یا فشار دادن بر دندان.
 • حساسیت به گرما و سرما: دندان مبتلا به عفونت حساسیت قوی تری نسبت به تغییرات دما دارد. بخصوص در مواجهه با غذاهای گرم یا سرد، می‌توانید تحت تأثیر قوی درد و حساسیت باشید.
 • تورم و قرمزی: در صورت عفونت دندان، بافت‌های اطراف دندان ممکن است واکنش تورم و قرمزی نشان دهند. تورم عموماً در لثه و بافت‌های نرم در نزدیکی دندان مشاهده می‌شود.
 • خونریزی لثه: عفونت دندان می‌تواند باعث التهاب لثه شود، که به نوبه خود خونریزی لثه را به همراه دارد. اگر لثه هنگام شستتن یا مسواک زدن به طور معمول خونریزی کند، این یک نشانه احتمالی برای عفونت دندان است.
 • بوی نامطبوع دهان: عفونت دندان می‌تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان شود. این بو معمولاً ناشی از رشد باکتری‌ها و ضایعات عفونی در دندان است.
 • تغییر رنگ دندان: در برخی از موارد، عفونت دندان می‌تواند منجر به تغییر رنگ دندان شود. دندان مبتلا ممکن است زرد یا خاکستری شده و از رنگ نرمال خود کاسته شود.
علائم عفونت دندان

کلام آخر

عفونت دندان یک وضعیت پزشکی است که در آن باکتری‌ها و یا ویروس‌ها وارد بافت‌های دندان و پیراهن‌های اطراف آن می‌شوند و باعث التهاب و عفونت می‌شوند. عفونت دندان می‌تواند در هر قسمتی از دهان رخ دهد. در صورتی که شما مشکل عفونت دندان دارید، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا تشخیص درست را بگیرید و درمان مناسب را دریافت کنید. اما در مواردی که دسترسی به دندانپزشک مشکل است یا در مواردی که به عنوان مکمل در درمان دندانپزشکی عمل کند، می‌توانید از روش‌های خانگی مانند شستشو با آب و نمک استفاده نمایید.

در این مقاله به سوال درمان خانگی عفونت دندان چگونه است؟ پاسخ دادیم و توضیحات و اطلاعات مفیدی در مورد آن در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. سپاس گزاریم که تا انتها همراه ما بودید و این مقاله را مطالعه کردید. در صورت نیاز می توانید پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق سایت دندانپزشکا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

ستایش نیری

ستایش نیری نویسنده مجله دندانپزشکا هستم. علاقه زیادی به موضوعات پزشکی دارم. سعیم بر تولید محتواهای پزشکی مفید و کارآمده. امیدوارم از مقاله‌های من لذت کافی رو برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یک =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا