عمومی

چگونه از لمینت دندان مراقبت کنیم؟【سال1403】⭐

اهمیت زیبایی و سلامت دندان ها موجب کشف و پیدایش روش های جدید و نوینی در دندانپزشکی شده است. لمینت از آن جمله اقدامات است که کاربرد گسترده ای دارد. دندانپزشکان از لمینت برای بهبود ظواهر دندان و اصلاح طرح لبخند استفاده می کنند البته در صورتی که زیباجویان و بیماران همکاری لازم را داشته و به توصیه های دندانپزشک خود توجه کنند. لمینت شکننده و حساس است به همین دلیل کوچک ترین کوتاهی در اقدامات مراقبتی منجر به خرابی، ترمیم مجدد و کاهش طول عمر دندان می شود. در این مقاله قصد داریم به بحث چگونه از لمینت دندان مراقبت کنیم؟ بپردازیم. همراه ما باشید.

لمینت چیست؟

قطعاً افرادی را در نزدیکی خود دیده اید که لمینت کرده و صاحب دندان های زیبا و سفید شده اند و این سوال برای شما به وجود آمده که لمینت چیست؟ لمینت ماده ای بوده که برای دندان همانند روکش عمل می کند. این ماده در اکثر اوقات ونیر هم نامیده می شود در علم دندانپزشکی جراحان و دندانپزشکان با شکل دهی و قرار دادن لایه نازکی از ماده لمینت به روی دندان زیبایی را تقدیم مراجعین خود می کنند. لمینت ها به لحاظ جنس و درصد مواد ترکیبی با یک دیگر متفاوت بوده و طبیعتاً در نتیجه کار و کیفیت هم با یک دیگر دارای اختلاف هستند.
لمینت ها مزایا بسیاری داشته و به نسبت کارایی هزینه مناسبی هم دارد. لمینت یا ونیر با نصب و جای گیری روی دندان تمامی لکه های زشت و ناپسند دندان ها را از بین برده و باعث زیبایی لبخند می شود. علاوه بر سفیدتر شدن دندان ها لمینت انواع شکستگی ها، لب پریدگی ها، ناهمترازی ها و یا فواصل میان دندان ها که چهره ای ناخوشایندی دارد را پوشش داده و ظاهر لثه و دندان ها را بهبود می بخشد. لمینت های مناسب و با کیفیت دقیقا به همان شکل دندان بوده و دارای شفافیت و سفیدی خیره کننده ای می باشد.
لمینت ها علاوه بر کاربردهای زیبایی استحکام دندان در مقابل خوردگی ها و صدمات را افزایش داده و نظیر مینای دوم دندان عمل می کند. همچنین افرادی که دندان های کوچک و کوتاهی دلشته و می خواهند این مشکل را برطرف کنند مناسب است. لمینت ها به دو شکل سرامیکی یا چینی وجود داشته و در لابراتورهای دندان سازی ساخته می شوند. استفاده از مواد تشکیل دهنده مرغوب، مراقبت های اصولی و تراش خوردگی ها از مواردی بوده که در تعیین عمر لمینت اثرگذار است. علاوه بر کاربردهای گفته شده لمینت دندان هایی را که بی نظم و ساییده شده هستند را ترمیم می کند.

تاثیر مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان

لمینت روش علمی در دندانپزشکی برای برطرف سازی عیوب دندان ها است. این روش برای همه افراد با هر سن و سالی مناسب بوده است. لمینت های دندان روکش های دائم و بادوامی بوده که همانند دندان در برابر آسیبات رایج دندان ها مقاوم است اما این گفته بدین معنا نیست که لمینت ها تا ابد باقی مانده و خراب نمی شوند. مراقبت های مختلف قبل و بعد از لمینت نقش تعیین کننده ای در مدت زمان استفاده از آن دارد. هر چه قواعد مراقبتی لمینت ها رعایت شود محیط دهان عاری از هر باکتری، میکروب و آلودگی خواهد بود.
با توجه به این که لمینت ها لکه پذیر بوده و در طول زمان دچار تغییر رنگ و زردی می شوند مراقبت اصولی می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. لمینت دقیقا مشابه دندان به رسیدگی نیاز دارد در غیر این صورت مشکلاتی را به وجود می آورد. اقدامات مراقبتی به موقع از لمینت ها اجازه شکستن، ترک خوردگی و لب پریدگی ها را به دندان نداده و در نتیجه دندان ها از سلامت برخوردار خواهند بود.
لمینت مانند دندان طبیعی نیازمند مراقبت و رسیدگی است. اگر به اصول مراقبتی بهداشتی توجه نشده باشد، لمینت ها شکسته یا ترک خورده که می تواند منجر به عفونت دندان و لثه یا حتی پوسیدگی های شدید شود. مراجعه به بهترین دکتر لمینت در تهران و دریافت مشاوره در مورد لمینت دندان و مراقبت های بعد از آن تاثیر شگرفی در نحوه رسیدگی به دندان ها دارد. یکی از تاثیرات مراقبت های بعد از لمینت پیشگیری از نیوفتادن لمینت دندان ها است.

تاثیر مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان

لمینت دندان و بهداشت

با رعایت بهداشت دهان و دندان حتی پیش از انجام لمینت هم احتمال ابتلا به عارضه های گوناگون کاهش می یابد. عدم رسیدگی به دندان ها منجر به پوسیدگی، شکستگی یا لب پریدگی در دراز مدت شده و ظاهر دهان و دندان را تحت تاثیر قرار می دهد. از متداول ترین روش مراقبت از دندان می توان به فراهم کردن بهداشت و پاکیزگی دهان و دندان اشاره کرد. این امر سبب بالا رفتن دوره استفاده از لمینت می شود. لمینت ها با دندان زیرین پیوند داده شده و اگر توجه کافی به مسائل بهداشتی صورت نگیرد، لایه مینا دندان طبیعی دچار پوسیدگی می شود.
پیشنهاد ما به شما مسواک زدن پس از هر وعده غذایی می باشد. مسواک زدن اصول و شیوه مناسب خود را دارد؛ به عنوان مثال حرکت مسواک به سطح دندان ها نباید به گونه ای باشد که به لمینت صدمه ای وارد کند یا خمیر دندان نباید دارای ترکیبات خطرناک و شیمیایی برای سفیدی دندان باشد. مسواکی که استفاده می کنید باید فرچه های نرم داشته باشد زیرا خمیردندان هایی با ترکیبات شیمیایی قوی و مسواک های با فرچه سخت سبب ساییدگی دندان می شود. شستن روزانه دندان ها با دهان شوی های بدون الکل سلامت و بهداشت دهان و دندان شما را فراهم می کند.
استفاده از نخ دندان مورد بهداشتی دیگری است که باید بعد از خوردن مواد غذایی مد نظر داشته باشید. ماندن ذرات غذا در دهان باکتری های مضر را تحریک کرده و بستر مناسبی را برای رشد آنان فراهم می کند. از بروز بیماری های لثه و عفونت ها جلوگیری می کند. اگر دلثه متوجه آسیبی بشود، دندان و لمینت هم از لثه تاثیر می پذیرد. در روزهای اول انجام لمینت به طور هفتگی و پس از آن ۶ماه یک بار برای اطمینان از سلامت لمینت و دندان های طبیعی زیرین به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر لمینت شما دچار مشکل شده و در موقع مناسب خود ترمیم یا تعویض نگردد می توانند عفونت لثه و ریشه را در پی داشته باشد.

لمینت دندان و عادات تغذیه ای

سلامت دندان ها با سبک زندگی و عادات تغذیه ای ارتباط مستقیمی دارد. زمانی که دندان ها از مقاومت خوبی برخوردا ر نباشند نصب لمینت ها هم با شکست مواجه می شود. بنابراین رژیم غذایی از موارد مهم در مراقبت لمینت دندان است. جویدن و خرد کردن مواد غذایی سفت از علل عمده شکستگی و ترک خوردگی لمینت و همچنین دندان ها می باشد. شاید این عادت در دفعات کم سبب شکستگی ها نشود اما با تکرار این عمل قطعا استحکام لمینت از بین رفته و به مواد غذایی واکنش نشان می دهد. شکستن پسته، جویدن ناخن ها، باز کردن درب های بطری یا کیسه و سایر موارد از موارد آسیب به لمینت است.
استعمال دخانیات نقطه مقابل مراقبت از لمینت دندان است. مصرف مواد دخانی هم بر ساختار لمینت تاثیر گذاشته و دوام و مقاومت آن را کاهش می دهد هم باعث زردی و تیرگی دندان ها می شود. استفاده از مواد غذایی که دارای رنگدانه هستند بر روی رنگ لمینت اثر کرده و رنگ آن را از سفید به زردی تغییر می دهد. این مواد افزون بر تغییر رنگ، پیوند بین مینای دندان و لمینت را از بین می برد.
به دندان ها به عنوان ابزار نگاه نکرده و از آن ها برای شکستن گردو، پسته، بادام و نظایر آین ها استفاده نشود. برای افزایش ماندگاری و همچنین سلامت دندان ها بلافاصله پس از استعمال غذاهای داغ از نوشیدنی های سرد و بر عکس آن مصرف نشود. بسیاری از افراد به دلیل اختلالات جسمی درگیر دندان قروچه هستند، ساییدن لمینت های دندان به روی یک دیگر باعث تخریب بافت و تراشیده شدن سطح لمینت می شود.

لمینت دندان و عادات تغذیه ای

جلوگیری از عوارض لمینت

لمینت در کنار همه مزیت هایی که دارد معایبی هم متوجه بیمار می کند. اغلب صدمات و عوارض در صورت عدم رعایت مراقبت لمینت دندان به وجود می آید. ممکن است شخصی به علت فضای خالی که در میان دندان هایش وجود دارد برای نصب لمینت اقدام کرده باشد و در جریان قرار دادن و ایجاد پیوند لمینت و دندان، دندانپزشک دندان را پبیش از حد تراش داده و یا باعث شکستن و ترک برداشتن دندان طبیعی شود. در این حالت علاوه بر لمینت دندان ها هم دچار مشکل می شوند.
برای این که مینای دندان با لمینت ارتباط برقرار کرده و پیوند یابند، باید بخشی از مینا را تراش داد. یکی از عوارض لمینت می تواند از دست رفتن مینای دندان باشد. لمینت باید لایه نازکی بر روی دندان باشد هنگامی ضخامت لمینت از حد معمول بیش تر باشد بروز شکستگی ها و ترک خوردگی ها را افزایش می دهد. لمینت نسبت به رنگ های غذا واکنش پذیر بوده و به سرعت رنگ آن تغییر می کند زرد شدن دندان ها از عوارض دیگر لمینت است.
ایجاد حساسیت دندان از عواقبی است که لمینت کردن دندان ها به بار می آورد. در برخی از افراد لمینت موجب ایجاد حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم می شود که کوتاه مدت است. دندان هایی که مینای آن ها نازک بوده و یا دارای پر کردگی های عمیق می باشند، به دلیل ساختار ضعیف برای لمینت مناسب نبوده و مشکلاتی را به وجود می آورد. برای چنین دندان هایی روکش گزینه بهتری برای پوشش و تغییر رنگ است.

نکات مهم در مراقبت لمینت دندان ها

 • در ابتدا باید زیباجو از شرایط. دندان های خود اطلاع یافته و با توجه به صلاح دید دندانپزشک برای لمینت دندان مراجعه کند.
 • پیش از انجام لمینت همه دندان ها باید سالم و بدون مشکل باشد در غیر این صورت بیماری های عفونی، دندان و ریشه را به وجود می آورد.
 • شکل و رنگ لمینت را بر اساس ساختار صورت انتخاب کنید.
 • داشتن درد و حساسیت تا بمدتی پس از لمینت طبیعی بوده اگر این زمان بیشتر شد حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • برای کاهش درد می توانید از مسکن هایی مانند ایبوپروفن، ژلوفن و استامینوفن مصرف کنید.
 • از خوردن مواد غذایی بسیار داغ و بسیار سرد بپرهیزید.
 • تا ۴۸ ساعت بعد از لمینت از خوردن هر گونه غذاهای رنگدانه دار نظیر قهوه، چای، نوشابه، سبزی و غذاهای دارای زعفران و زردچوبه خودداری کنید.
 • به ساختار و شکل دندان ها بعد از لمینت توجه کرده و اگر تیزی ها، کوتاهی و بلندی های چشمگیر مشاهده کردید، برای رفع آن به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • دندان های خود را با دهان شوی ها و آب نمک شست و شو دهید تا التهاب آن کم تر شود.
 • اگر فعالیت های ورزشی سنگین دارید، در زمان لازم از محافظ دندان و فک استفاده کنید.
 • جلوگیری از خوردن مواد غذایی سخت و رنگی مانند پسته، شکلات، بادام، گوجه فرنگی و … تا ۴۸ ساعت بعد در کیفیت لمینت و دوام آن تاثیر دارد.
 • از خمیر دندان های مناسب برای دندان های لمینت شده تهیه و مصرف کنید زیرا اغلب شوینده های دندان دارای ترکیبات خورنده بوده و لمینت دندان ها را دچار ساییدگی می کند.
 • استفاده از نخ دندان و مسواک زدن دندان ها پس از خوردن هر وعده غذایی از عوامل مراقبت دندان لمینت شده هستند.
 • قبل از این که دندانپزشک خود را انتخاب کنید در مورد او نحقیق کرده و از رزومه او باخبر شوید.
 • بهتر است پیش از اجرای لمینت همه دندان های خود را عصب کشی، پر کردن، جراحی و درمان کرده و بعد از جرم گیری لمینت را نصب کرد.
 • از مرغوبیت و کیفیت ابزار، مواد و لمینت دندان اطمینان حاصل کنید.
 • اگر لمینت و روکش دندان شما شل شده و افتاد بدون وارد کردن فشار به دندان ها به دندانپزشک مراجعه کرده و مشکل خود را حل کنید.
نکات مهم در مراقبت لمینت دندان ها

کلام آخر
طرح لبخند زیبا با داشتن دندان های سفید و مرتب میسر می شود. لمینت با تاثیری که بر زیبایی افراد می گذارد، اعتماد به نفس آنان را نیز افزایش می دهد. هزینه لمینت با استفاده از مواد با کیفیت مقداری بالا است اما پرداخت هر هزینه ای برای بهبود شکل و ساختار دندان ها ارزشمند است. دندانپزشکا با آماده کردن مقاله چگونه از لمینت دندان مراقبت کنیم؟ در تلاش برای کمک به شما کاربران گرامی در جهت مراقبت لمینت دندان ها است. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. برای ارسال نظرات و انتقادات خود با ما از بخش دیدگاه ها در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

ستایش نیری

ستایش نیری نویسنده مجله دندانپزشکا هستم. علاقه زیادی به موضوعات پزشکی دارم. سعیم بر تولید محتواهای پزشکی مفید و کارآمده. امیدوارم از مقاله‌های من لذت کافی رو برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − چهارده =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا